Jymy finaaliin viikonlopun alkuturnauksesta

Oulussa lauantaina pelatun ensimmäisen halliturnauksen voittajaksi selviytyi Sotkamon Jymy, joka voitti ”lohkofinaalissa” Pattijoen suoraan jaksoin 2-0. Sarjanousija Alajärvi taisteli hyvin, mutta jäi lohkojumboksi.

Turnauksen kahdessa ensimmäisessä pelissä pelasi molemmissa Alajärvi. Ensin Pattijokea ja sitten Sotkamoa vastaan. Kohtalaista ulkopeliä pelannut Ankkurit pystyi ulkona haastamaan isompiaan paremmin kuin sisällä, missä sen kahden ottelun kolmostilanteet jäivät reilusti alle kymmenen. 

Alajärven kohtalo sinetöityi lopulta selvin lukemin, sillä molemmissa otteluissa tappio kirjattiin jaksoin 0-2. Juoksutkin merkattiin molemmissa otteluissa samoihin lukemiin 0-3 ja 0-7. Alajärven pelinjohtajan Matti Iivarisen sisäpelin ylle ennakkoon heittämät kysymysmerkit siis realoisoituivat, joten sen kanssa riittää siis keväällä vielä töitä. 
 
Ulkopeli antoi varmasti parhailta osiltaan järviseutulaisille uskoa kohti kesän tosipelejä.

Kuuma finaali
Turnauksen finaali pelattiin lauantai-iltapäivällä Pattijoen ja Sotkamon välillä. Jos joku oletti, että hallissa joukkueet pelavaat jotenkin vähemmän tosissaan, niin tämän Pattijoki ja Jymy osoittivat täydelliseksi huuhaaksi. Ottelu oli alusta asti täynnä kiivasta tuulettelua sekä sanan vaihtoa puolin ja toisin.

Joukkueiden välinen jännite ei ollut tämänkään talven aikana hävinnyt mihinkään, päinvastoin. Hallikamppailu jätti hyvän jännitteen joukkuiden välille kohti hallin finaaliturnausta, johon Pattijoella on eväät lohkokakkosena, sekä kesään. 

Ottelu itsessään oli tasainen, vaikka jaksot kirjattiinkin 2-0 (2-1, 8-3) Jymylle. Jymy oli ottelun ratkaisupaikoissa aavistuksen terävämpi avainpelaajiensa Roope Korhosen (0+4) ja Jani Komulaisen (0+3, 2 tuotua) johdolla. Tuotuja kirjattiin Antti Hartikaiselle kolme ja Niko Korhoselle kaksi.   
 
Pattijoki sen sijaan osoitti turnauksessa päässeensä eroon viime vuoden kotiutusongelmista. Jukka-Pekka Vainionpää oli koko turnauksen paras mailassa iskien kahteen otteluun mukavat 1+8-tehot. Vainionpään loistovire mailassa on erinomainen uutinen pelinjohtaja Sami Sirviölle kesää ajatellen. 

Pattijoella oljenkorsi

Sotkamo eteni siis lohkovoitolla Seinäjoella (17.-18.3) pelattavaan lopputurnaukseen, johon on toistaiseksi selvinnyt vain isäntäjoukkue Koskenkorva. Finaaliturnaukseen selviää neljän lohkon voittajien lisäksi kaksi parasta lohkokakkosta, joten myös Pattijoella on vielä oljenkorsi selvitä Seinäjoelle.

tommi.seppala@superpesis.fi