Sotkamon Jymylle pronssia
Miesten pronssimitalien kohtalo ratkaistiin kolmannessa ja ratkaisevassa ottelussa tiistaina. Sotkamo oli lopulta kotonaan selvästi Lippoa parempi ja sivusi näin Vimpelin ennätystä ottamalla jo 11. peräkkäisen mitalinsa. Jymyn tehokkain ratkaisuottelussa oli kotiuttaja Roope Korhonen.
Sotkamo oli tiistain pronssiottelussa lähes kaikessa parempi. Sen ulkopeli oli tiiviimpää ja sisällä sen peli rullasi hyvin. Jymy pääsi yrittämään kotiuttamista 23 kertaa Lipon 15 vastaan yritystä vastaan. Tehokkaimmin paikkansa käytti Roope Korhonen, joka keräsi saldon 1+4.
Jymy onnistui ottelussa Korhosen lisäksi laajalla rintamalla. Kosti Rautiainen kotiutti kolmesti, Immo Rautiainen ja Jimi Heikkinen kahdesti. Korhonen myös toi kolme juoksua. Kahden juoksun saldoon tuoduissa ylsivät Jarmo Heikkinen, Antti Hartikainen sekä Jani Komulainen.
Lopulta Jymystä jokainen sai merkinnän joko lyötyihin tai tuotuihin. Myös kärkilyönti merkattiin jokaiselle pelaajalle.
Lipon juoksuista vastasivat kotiutusosastosta Markku Hylkilä ja lyöjäjokeri Matti Korhonen. Kerran onnistui myös Marko Pelkosta numerolla viisi paikannut Antti Vihtkari. Tuodut merkattiin Aki Oravalla, Tuomas Jussilalle sekä Timo Vesaluomalle.
Tiistain tulokset:
Jymy – Lippo 2-0 (5-1,9-2) Jymylle pronssia voitoin 2-1
*Lue lisää Jymyn ja Lipon sivuilta!
Jymyn pronssijoukkue:
Antti Hartikainen
Jimi Heikkinen
Joni Heikkinen
Mikko Kemppainen
Lauri Kivinen
Jani Komulainen
Niko Korhonen
Roope Korhonen
Mikko Lahtinen
Niilo Piiponniemi
Immo Rautiainen
Kosti Rautiainen
Jarkko Tuikka
Jere Vikström
Pelinjohto:
Mikko Kuosmanen
Sami Mähönen
Tuomas Karjalainen
Sami Heikkinen























