Vimpeli vei kultajunan sivuraiteille

Vimpelin Veto pelaa superpesiksen loppuotteluissa tänä syksynä ensimmäistä kertaa 35 vuoteen. Veto haki sunnuntaina voiton Sotkamosta kotiutuskisan jälkeen ja vei sarjan lopulta voitoin 3-1. Sotkamo ja Vimpeli tarjosivat sunnuntaina paikalle saapuneelle yleisölle sekä tv:n katsojille todellisen trillerin, jonka viihdearvo oli täydet viisi tähteä!

Sotkamon ja Vimpelin ottelu sunnuntaina oli todella kaksijakoinen kamppailu. Vimpeli sai ensimmäisellä jaksolla avausjuoksun, ja takoi valtavan hurmoksen siivittämänä lopulta taululle rumat 9-3- lukemat. Jymy puolestaan heräsi eloon toisella jaksolla ja vei sen hyvän sisäpelin turvin 5-1.

Vimpelillä hurmos sisäpelissä

Vimpelin ja Jymyn sarja ratkesi lopulta Vedon laadukkaampaan sisäpeliin. Kärki toimi tämän viikonlopun otteluissa Jymyn vastaavaa paremmin. Etenkin Henri Puputti ja Antti Kuusisto olivat sunnuntainakin valtaisassa vireessä pyörittäen todella näyttävästi pohjalaisten sisäpeliä.

Avausjuoksun myötä Vimpeli sai avausjaksolla päälle kovan hurmoksen, minkä siivittämänä kaikki pelaajat esittivät vapautunutta sisäpeliä, missä onnistumiset seurasivat toisiaan. Kaikkiaan Vimpeli naputteli Hiukassa 26 kolmostilannetta, mistä se löi lopulta yhteensä 10 juoksua.

Vallu ja Sikke

Puputin ja Kuusiston ohella Vedon todellinen sankari on kakkospolttaja Sami "Sikke" Haapakoski. Multipelaaja Haapakoski teki valtaisan tukun paloja sarjassa eri puolilta kenttää. Nopea jalkainen ja loistavan peliälyn omaava Haapakoski luki Jymyn pelaajia välillä kuin avointa kirjaa, jonka jälkeen taululle yleensä lisättiin risti.

Kun supervuoro ei tuonut ratkaisua otteluun, haettiin voittajaa kotiutuskisasta. Kun Janne Mäkelä ja Timo Rantatorikka olivat ottaneet pinnan kakkossaumasta, iski Juha Suorauha pallon koppari Jarmo Heikkisen eteen. Heikkisen syöksykoppi epäonnistui ja pallo karkasi Heikkisen räpylästä maisemaan.

Suorauha kipitti kunnarin ja siirsi lukemat Vedon aloittavalla vuorolla ratkaisevan tuntuisesti 0-4:ään. Muutenkin Vallu lempinimen tunteva Suorauha on onnistunut sarjassa vaihtajan tehtävissä loistavasti ja toiminut joukkueen hengenluojana ja johtavana pelaajana.

Miten jatkoon?

Sotkamo esitti toisella jaksolla hyvää peliä, mutta joutui lopulta tunnustamaan Vimpelin paremmakseen. Jymyn paras oli jälleen kerran upeassa vireessä ollut Jani Komulainen. Myös lukkari Mikko Lahtinen pelasi sisällä sarjan parhaan pelinsä.

Myös nuoriso-osasto Lauri Kivinen (1 lyöty, 2 tuotua) sekä hyvin edennyt Jarkko Tuikka pelasivat sunnuntaina erittäin hyvin. Kysymys kuuluukin nyt, mitä Sotkamossa tehdään ensi vuonna. Nuorennetaanko joukkuetta, vai jatkavatko kokeneet pelaajat vielä ensi vuoden mestaruus tavoitteenaan?

Finaalikaravaani lauantaiksi Kouvolaan

Kun finaalit käynnistyvät lauantaina Kouvolasta, varmaa on vain se, että mestariksi tullaan kruunaamaan joukkue, joka pääsee juhlimaan mestaruutta todella pitkän tauon jälkeen. Kouvolan viimeinen mestaruus on vuodelta 1976 ja Vimpelin kesältä 1965.

Sotkamo - Vimpeli 1-2 (3-9,5-1,0-0,4-2), Vimpeli finaaliin voitoin 3-1 

 

tommi.seppala@superpesis.fi