Pääsisältö
Alajärven AnkkuritHyvinkään TahkoImatran Pallo-VeikotJoensuun MailaKempeleen KiriKiteen Pallo -90Koskenkorvan UrheilijatKouvolan PallonlyöjätManse PP, TamperePattijoen Urheilijat, RaaheSeinäjoen JymyJussitSotkamon JymyVimpelin Veto
Logosta etusivulle
Fera, RaumaHaminan PalloilijatHyvinkään TahkoJoensuun MailaJyväskylän KirittäretKempeleen KiriLapuan VirkiäMailattaret, VaasaManse PP, TamperePesäkarhut, PoriRoihuttaret, HelsinkiSeinäjoen Maila-Jussit
  • Logosta etusivulle

  • Etusivu
  • Uutiset
  • Joukkueet
  • Stadionit
  • Säännöt
  • Videot
  • Ottelut
  • Yhteystiedot

  • Etusivu
  •  /  Uutiset
  •  /  Essi Rytteri ainakin kauteen 2022 Pesä Yseissä: ”Päätös seuraavan kahden vuoden osalta oli erittäin helppo tehdä”

22.4.2020


Essi Rytteri jatkaa Pesä Ysien paidassa ainakin syksyyn 2022. Kuva: Jukka Kosonen / pesaysit.fi.

Essi Rytteri ainakin kauteen 2022 Pesä Yseissä: ”Päätös seuraavan kahden vuoden osalta oli erittäin helppo tehdä”

Pesä Ysit Lappeenrannasta on käyttänyt lukkarinsa Essi Rytterin sopimuksessa olleen kahden vuoden option. Hiljan 18 vuotta täyttänyt nuori lupaus edustaa kasvattajaseuraansa Pesä Ysejä siis ainakin syksyyn 2022 saakka.

Rytteri debytoi Superpesiksessä viime kaudella 16 ottelussa ihastuttaen ennakkoluulottomalla ja rohkealla lukkaripelaamisellaan.

– Koen, että pääsen kehittymään Yseissä koko ajan enemmän ja täällä valmennus sekä seura antaa myös parhaimman mahdollisuuden siihen. On hienoa, että tällä kaudella olen saanut keskittyä etenkin lukkarointiin täysillä ja saanut siihen paljon apua. Vaikka tulevaa on tällä hetkellä vaikea ennustaa, oli päätös seuraavan kahden vuoden osalta erittäin helppo tehdä, Rytteri kertoi Pesä Ysien tiedotteessa.


Pesä Yseille nuoren oman kasvatin kiinnitys on tärkeä palanen ajatellen tulevia vuosia.

– Seuran kannalta Rytteri on erittäin tärkeä kiinnitys, jolla luodaan vahvaa pohjaa tulevaisuudelle. Hän on huippulahjakas oma kasvatti, jolla on pelaajana mahdollisuudet edetä aivan Suomen kirkkaimmalle huipulle saakka. Tämä antaa myös valmennukselle hyvän perustan jatkaa pitkäjänteistä työtä hänen kanssaan. Olen todella iloinen, että pystyimme sopimaan jatkosta jo tässä vaiheessa, totesi joukkueen rakentamisesta vastaava Sakari Myllys.

Uutiset

/

Halli-SM alkaa pian - ottelut suorina lähetyksinä Ruudussa!

26.1.2023

Kuva:

Toni Kohonen valittiin Urheilugaalassa Suomen urheilun lähettilääksi

13.1.2023

Toni Kohonen valittiin eilen 12.1. Urheilugaalassa Suomen urheilun lähettilääksi.

/

Hyvää joulua ja menestystä uuteen vuoteen 2023!

23.12.2022

Pesäpallon 100-vuotisjuhlavuosi alkaa lähestyä loppuaan. Kansallispelimme juhlavuosi on tarjonnut hienoja hetkiä niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin. Tästä on hyvä jatkaa kohti pesäpallon seuraavaa sataa vuotta.

Superpesis

Robert Huberin tie 2, 2. krs
01510 Vantaa
Yhteystiedot
Materiaalisalkku

Superpesis Facebook
Superpesis Youtube
Superpesis Twitter
Superpesis Instagram
Pesis.fi