Hyvinkään Tahkon ja Seinäjoen JymyJussien ottelussa pelin henki on selvä. Vain pisteillä on merkitystä, kun joukkueet juoksevat Pihkalan stadionilla kiilaan kolmen tunnin päästä.
– Tämä oli selvä valinta päälähetykseksi jo hyvissä ajoin. Molemmat joukkueet taistelevat kynsin hampain viimeisistä pudotuspelipaikoista. Nyt ei ole tyylillä väliä, ainoastaan pisteet merkkaavat, selostaja Anssi Ritari kommentoi keskiviikon jännitysnäytelmää.
Sarjan kärjessä Manse PP Tampereelta menetti kaksi pistettä tuplaotteluissa Haminan Palloilijoille. Sen myötä runkosarjan voitto ei ole vielä ollenkaan varma, sillä Manse kohtaa viimeisellä kierroksella Vimpelin Vedon. Torstain päälähetyksessä Imatran Pallo-Veikot vierailee Saarikentällä. Pisteitä tarvitsevat yhtä lailla Veto kuin IPV:kin.
– Veto menee Mansen ohi voittamalla kolme jäljellä olevaa otteluaan puhtaasti. Samoin Sotkamon Jymyllä on vielä mahdollisuus runkosarjan voittoon, jos se ei kärsi pistemenetyksiä neljässä viimeisessä ottelussaan, Ritari laskee.
– Vaikka sarjataulukko näyttää tällä hetkellä siltä, että IPV on tukevasti kiinni pudotuspelipaikassa, pisteitä sekin tarvitsee vielä kolmesta jäljellä olevasta ottelusta. Pistekeskiarvotaulukkoa katsellessa täytyy muistaa, että mahdollisten tappioiden tullessa pistekeskiarvo laskee ja toisilla se luonnollisesti voittojen myötä nousee. Sarjataulukon lukeminen ja tulevilla pisteillä spekulointi on tätä nykyä niin haastavaa puuhaa, että ainakin me pätkällä matematiikalla varustetut meinaamme pudota kelkasta, Ritari naurahtaa.
Runkosarjan kolme parasta pääsevät valitsemaan vastustajansa puolivälieriin. Naisten Superpesiksen valintatilaisuus nähdään Ruudussa maanantaina 23.8. kello 16 ja miesten Superpesiksen valintatilaisuus keskiviikkona 25.8. kello 16.
Kaikki superpesisottelut ovat Ruutu+-tilaajien katsottavissa Ruudun Superpesis-sivuilla.