Pääsisältö
Haminan PalloilijatHyvinkään TahkoImatran Pallo-VeikotJoensuun MailaKankaanpään MailaKempeleen KiriKiteen Pallo -90Koskenkorvan UrheilijatKouvolan PallonlyöjätManse PP, TamperePattijoen Urheilijat, RaaheSeinäjoen JymyJussitSiilinjärven PesisSotkamon JymyVimpelin Veto
Logosta etusivulle
Fera, RaumaHyvinkään TahkoJoensuun MailaKempeleen KiriKirittäret, JyväskyläLapuan VirkiäManse PP, TampereMynämäen VesaPesä Ysit, LappeenrantaPesäkarhut, PoriRoihuttaret, HelsinkiSeinäjoen Maila-JussitSiilinjärven Pesis
  • Logosta etusivulle

  • Etusivu
  • Uutiset
  • Joukkueet
  • Stadionit
  • Säännöt
  • Videot
  • Ottelut
  • Halli-SM
  • Yhteystiedot

  • Etusivu
  •  /  Uutiset
  •  /  Joensuun Maila välieräuusinnassa ja kiihkeässä paikallisottelussa viikonloppuna – Ruutu näyttää molemmat matsit!

14.1.2021


11 kautta Superpesistä kasvattajaseurassaan Kiteen Pallo -90:ssä pelannut Topi Hurskainen siirtyi viime kaudelle Joensuun Mailaan. Kuva: Joona-Pekka Hirvonen

Joensuun Maila välieräuusinnassa ja kiihkeässä paikallisottelussa viikonloppuna – Ruutu näyttää molemmat matsit!

Joensuun Maila kohtaa perinteikkäissä tammikuun tasonmittaus -harjoitusotteluissaan Kiteen Pallo -90:n perjantaina 15.1. kello 18 alkaen ja Kouvolan Pallonlyöjät sunnuntaina 17.1. kello 15.45 alkaen. Joensuu Areenaan ei voida ottaa yleisöä koronaviruspandemian aiheuttaman poikkeustilanteen vuoksi, mutta molemmat ottelut ovat tilaajien katsottavissa Ruudussa ja sanomalehti Karjalaisen sivuilla selostettuina suorina lähetyksinä.

Luvassa on kaksi todellista herkkupalaa. KiPa pelasi viime vuonna sensaatiomaisen kauden ennakko-odotuksiin nähden yltäen viidenneksi ja haastoi paikallisvastustajansa keskinäisissä otteluissa väkevästi. KPL puolestaan katkaisi kahden edellisen kauden mestarin JoMan tien välierissä viemällä ottelusarjan puhtaasti nimiinsä voitoin 2-0.

Turvallisuusasiat otetaan harjoitusotteluissa vastuullisesti huomioon.

– Pelit toteutetaan tarkasti koronaohjeita ja hygieniasuosituksia noudattaen. Joukkueilla on reilusti pukukoppitilaa, vastustajat eivät kohtaa toisiaan kuin kentällä ja koko Joensuu Areena on suljettu otteluiden ajaksi muulta toiminnalta, Joensuun Maila tiedottaa.

Viikon 2 harjoitusottelut

Pe 15.1.

Joensuun Maila – Kiteen Pallo -90 18.00 Ruutu Urheilu / Sanomalehti Karjalainen

Su 17.1.

Joensuun Maila – Kouvolan Pallonlyöjät 15.45 Ruutu Urheilu / Sanomalehti Karjalainen

Uutiset

Seinäjoen

Manse PP:n tähtisikermä ja uudistunut KaMa lauantai-illan huumassa – ennakkostudio Facebookissa klo 15!

23.1.2021

Manse PP kohautti miesten Superpesiksen siirtomarkkinoilla syksyllä hankkimalla riveihinsä toinen toistaan nimekkäämpiä tähtipelaajia. Edessä on näytönpaikka, sillä toiselle superpesiskaudelleen tamperelaisjoukkue ei ole selvästikään lähdössä vain katselemaan. Esirippu avataan ensimmäisen kerran tänään lauantaina, kun harjoitusottelussa asettuu vastaan uudistunut Kankaanpään Maila kello 17. Ottelun näyttävät tilaajilleen Aamulehti, Kankaanpään Seutu ja Satakunnan Kansa.

Petri

Petri Pennanen Itä-Suomen Liikuntaopiston toimitusjohtajaksi – ”nostaa urheiluseurojen arvostusta myös työnantajina”

22.1.2021

Joensuun Mailan seurahistorian ensimmäiseen Suomen mestaruuteen luotsannut Petri Pennanen jättää seuran ja siirtyy uusien haasteiden pariin.

Marianne

Marianne Penttinen tekee paluun Superpesikseen ja Roihuttariin

20.1.2021

Espoon Pesiksen kasvatti, seitsemän kautta Superpesistä pelannut Marianne Penttinen tekee välivuoden jälkeen paluun kentille ja edustaa pääsarjatasolle noussutta helsinkiläistä Roihuttaria tulevalla kaudella. – Roihun noususta Superiin tuli niin nostalginen fiilis, että innostuin palaamaan kentille, iloitsee Penttinen Instagramissa.

Superpesis

Robert Huberin tie 2, 2. krs
01510 Vantaa
Yhteystiedot
Materiaalisalkku

Superpesis Facebook
Superpesis Youtube
Superpesis Twitter
Superpesis Instagram
Pesis.fi