Tätä nykyä raahelainen Pattijoen Urheilijat on ollut edustettuna miesten Superpesiksessä 1994-95 sekä yhtäjaksoisesti kaudesta 1997 lähtien. Mestaruuden lisäksi SM-mitaleita on kertynyt kaksi hopeista ja kolme pronssista. Naisten Superpesikseen PattU tuli ryminällä voittaen sensaatiomaisesti sarjanousijana Suomen mestaruuden 2000. Taival naisten pääsarjatasolla päättyi kauteen 2003, mutta nyt edessä on paluu Ykköspesikseen.
Miesten Superpesiksessä PattU:a on väläytelty yhdeksi kauden yllätyskorteista. Ensimmäinen merkki valmiudesta haastaa ennakkosuosikit nähtiin Halli-SM-turnauksessa, jossa joukkue eteni alkulohkovoittajana lopulta peruttuun neljän parhaan lopputurnaukseen. Joukkueen kuudella kokeneimmalla pelaajalla on vyöllään yhteensä 2399 runkosarjaottelun kokemus. Vuoden 2008 mestarijoukkueesta mukana ovat Sami Haapakoski, Timo Kallio, Topi Kosonen ja Jari Törmänen.
Pattijoen Urheilijat on julkaissut nettisivuillaan upean sarjan PattU blogstory -series 2020, joka esittelee seurasta yhdeksikön verran menestyneitä huippupesäpalloilijoita ja persoonia. Sisällöistä on vastannut
Valtteri Karjula. Jos sarja on vielä mennyt ohi mediaseurannasta, henkilökuviin kannattaa syventyä huolella vaikkapa pääsiäispyhien aikana.
Pattu blogstory -series 2020 julkaisujärjestyksessäTopi KosonenSami HaapakoskiTimo KallioJuuso Keski-KoukkariJari TörmänenAntti MäkeläPaavo PeltoMiikka MatikkaJussi Haapakoski