Siri Eskola rikkoi naisten Superpesiksen yhden kauden lyötyjen ennätyksen
7.8.2022
Siri Eskola rikkoi lauantain naisten Superpesiksen yhden kauden lyötyjen ennätyksen runkosarjassa. Tilasto voi komistua vielä kahden jäljellä olevan ottelun myötä.
6.6.2018
Kuva: Janne Kuronen
Poikkeuksellisen paljon pelin keskiössä olevat viuhkavelhot kantavat ison vastuun kentällä ja sen ulkopuolella, mutta mistä pelinjohtaminen kokonaisuudessaan koostuu? Mitä hyvä pelinjohtaja tulee ottaa huomioon? Näiden kysymysten lisäksi pohtaillaan auringon vaikutusta pesäpallo-otteluun.
Voit kuunnella jakson myös tästä linkistä!
Kansallispeli on uusi viikottainen pesäpalloaiheinen podcast, jossa pesisromantikko Antti Haapasalo ja entinen huippupesäpalloilija Perttu Hautala perkaavat väsymättömällä intohimolla kansallislajimme pesäpallon ja sen pääsarjan Superpesiksen kuulumisia.
7.8.2022
Siri Eskola rikkoi lauantain naisten Superpesiksen yhden kauden lyötyjen ennätyksen runkosarjassa. Tilasto voi komistua vielä kahden jäljellä olevan ottelun myötä.
2.8.2022
H. Isotalo perkaa kuluneen heinäkuun helteistä elokuulle kääntyvää miesten ja naisten Superpesiksen runkosarjaa.
1.8.2022
Vimpelin Vedon Elmeri Anttila on valittu ensimmäistä kertaa urallaan Superpesiksen kuukauden pelaajaksi. Naisten puolella vastaavan kunnian saa tamperelaisen Manse PP:n Henna Peltokangas. Ykköspesiksessä heinäkuun pelaajina kunnostautuivat Haminan Palloilijoiden Henri Heikkilä ja Kajaanin Pallokerhon Oona Tuononen.