Pääsisältö
Alajärven AnkkuritHyvinkään TahkoImatran Pallo-VeikotJoensuun MailaKempeleen KiriKiteen Pallo -90Koskenkorvan UrheilijatKouvolan PallonlyöjätManse PP, TamperePattijoen Urheilijat, RaaheSeinäjoen JymyJussitSotkamon JymyVimpelin Veto
Logosta etusivulle
Fera, RaumaHaminan PalloilijatHyvinkään TahkoJoensuun MailaJyväskylän KirittäretKempeleen KiriLapuan VirkiäMailattaret, VaasaManse PP, TamperePesäkarhut, PoriRoihuttaret, HelsinkiSeinäjoen Maila-Jussit
  • Logosta etusivulle

  • Etusivu
  • Uutiset
  • Joukkueet
  • Stadionit
  • Säännöt
  • Videot
  • Ottelut
  • Yhteystiedot

  • Etusivu
  •  /  Uutiset
  •  /  Kokoonpanot vahvistuvat – Ykköspesiksen kolminkertainen lyöjäkuningas Kimmo Lukkari jatkaa SiiPe:ssä

29.10.2018


Siilinjärven Pesis pelaa miesten Superpesiksessä 21 vuoden tauon jälkeen. Kimmo Lukkarilla oli aihetta tuuletuksiin ratkaisun tuoneessa neljännessä superpesiskarsinnan ottelussa Haminassa. Kuva: Ahti Räsänen.

Kokoonpanot vahvistuvat – Ykköspesiksen kolminkertainen lyöjäkuningas Kimmo Lukkari jatkaa SiiPe:ssä

Miesten Superpesikseen noussut Siilinjärven Pesis tiedotti kahdesta merkittävästä jatkosopimuksesta perjantaina. Lisäksi Siilinjärvelle matkaa Pöytyän Urheilijoiden kasvatti Heikki Rantanen, joka tuo joukkueeseen kilpailua lautasen äärelle.

Ykköspesiksen lyöjätilaston kolmannen kerran urallaan voittanut Kimmo Lukkari otti hetken hengähdysaikaa ja järjesteli siviilipuolen asioita kuntoon ennen lopullista päätöstä uran jatkosta. Kajaanin Pallokerhon kasvatti takoi Ykköspesiksessä ennätyksekseen 22 ottelussa 4+88=92 lyötyä juoksua.

– Halu pelata Superpesistä on kova, mutta päätös ei ollut helppo, kun kotona kuitenkin riittää vauhtia kahden lapsen kanssa. Erityiskiitos tulee antaa avopuolisolle, joka näytti vihreätä valoa pelaamiselle. Tulevan kauden tavoitteet asetetaan joukkueen kanssa myöhemmin, Lukkari kertoi.

Nimensä yksivuotiseen sopimuspaperiin raapusti myös Samu Vainikainen, Ykköspesiksen parhaaksi pelaajaksi 2016 ja päättyneellä kaudella arvostettu Siilinjärven Pesiksen oma kasvatti. Vainikainen voitti Ykköspesiksessä kärkilyöntitilaston kolmannen kerran peräkkäin.

Heikki Rantanen pääsi maistamaan Superpesiksen tunnelmaa parin ottelun verran Hyvinkään Tahkossa 2013. Sen jälkeen urheilijan uralla eteneminen on ollut katkonaisempaa intensiivisen opiskelun myötä.

– Pesäpalloilijana ja urheilijana minulla on tavoitteena pelata pääsarjatasolla. Ennen opiskeluja pesisura oli hyvässä nosteessa, mutta se jäi muutamaksi vuodeksi taka-alalle muiden unelmien edestä, Rantanen totesi.

Siilinjärven Pesiksen superpesisjoukkueen harjoitusrinkiin liittyvät lisäksi Puurtilan Kisa-Poikien kasvatti Santeri Räisänen, 18 ja vasta 16-vuotias seuran oma kasvatti Roni Vainikainen.

Ville Posti Alajärven Ankkureihin!

Haminan Palloilijoiden kasvatti Ville Posti siirtyy Joensuun Mailan mestarijoukkueesta Alajärven Ankkureihin. Pikajuoksustakin tuttu nopea etenijä on tuonut uransa 159 runkosarjan superpesisottelussa 204 juoksua. Posti on pelannut urallaan kolmesti miesten Itä-Länsi-ottelussa.

Ankkurit on tiedottanut myös Sasu Iivarisen jatkosopimuksesta, joten seuralla on nyt 17 sopimuspelaajaa tulevalle kaudelle.

Aiheesta lisää

Siilinjärven Pesiksen kotisivut

Alajärven Ankkureiden kotisivut

Uutiset

Kuva:

Virkiä, Jymy ja JoMa voittoon sunnuntaina Halli-SM:ssä – Joensuussa yli 1400 katsojaa

6.2.2023

Halli-SM-alkulohkoissa pelattiin sunnuntaina 5.2. kolme ottelua. Jatkopaikkoja ei ollut tarjolla, mutta kolmen joukkueen lohkoissa kaikilla otteluilla on iso merkitys. Otteluissa nähtiin halliolosuhteet huomioon ottaen paljon takatilanteita, kaikkiaan 81, mutta juoksut jäivät suhteellisen vähiin. Joensuussa katsojamäärä oli suurin hallipeleissä vuoden 2014 Halli-SM-loppuottelun jälkeen. 

Kuva:

Draamaa Joensuussa – Kempeleen Kiri eteni naisten lopputurnaukseen

5.2.2023

Joensuun lauantaipäivän kolmen ottelun alkuturnauksessa oli jaossa naisten ensimmäinen lopputurnauspaikka, josta käytiin monivaiheinen taistelu. Pölyn laskeuduttua Kempeleen Kiri oli selvittänyt tiensä Lapualle, mutta vielä viimeisen ottelun viimeisen sisävuoron alkaessa kaikilla kolmella joukkueella oli mahdollisuus jatkoon.

/

Superpesis ja Ticketmaster Suomi laajaan yhteistyöhön

3.2.2023

Superpesis ja Ticketmaster Suomi ovat sopineet yhteistyöstä, jossa Ticketmaster Suomi toimii Superpesiksen virallisena lipunmyyntikumppanina.

Superpesis

Robert Huberin tie 2, 2. krs
01510 Vantaa
Yhteystiedot
Materiaalisalkku

Superpesis Facebook
Superpesis Youtube
Superpesis Twitter
Superpesis Instagram
Pesis.fi