Halli-SM alkaa pian - ottelut suorina lähetyksinä Ruudussa!
26.1.2023
17.9.2020
Noin 2500 katsojaa pääsevät paikan päälle seuraamaan, kun Janne Kivipelto ja Kouvolan Pallonlyöjät kohtaavat Sotkamon Jymyn miesten Superpesiksen toisessa loppuottelussa sunnuntaina. Kuva: Antti Haapasalo
Huippuottelu on herättänyt valtavasti kiinnostusta. Jymy tavoittelee viimevuotisen hopean kirkastamista kultaiseksi ja KPL paluuta mestariksi vuosikymmenten tauon jälkeen. KPL:n seuraorganisaatio kävi läpi useita vaihtoehtoja, mutta painotti päätöksessään vastuullisuutta. Minkäänlaisia tarpeettomia riskejä ei haluta ottaa.
– Pienen määrän (lippuja) jättäminen porteille aiheuttaisi vain närää liputta jääneiden ihmisten keskuudessa. Keskustelimme vielä mahdollisuudesta kasvattaa myytävien lippujen määrää 2000:sta sadalla tai kahdella sadalla runsaan kysynnän vuoksi, mutta kysyntä tuskin olisi loppunut noiden lippujen vapauttamiseen, kun taas 5–10 % kasvu yleisömäärään puolestaan olisi syönyt turvavälejä entisestään, KPL:n myyntipäällikkö Simo Pyöriä huomauttaa tiedotteessa.
– Ratkaisumme jättää varmasti monia ihmisiä tyytymättömiksi, mutta seurana tämä on meistä vastuullinen tapa toimia, Pyöriä korostaa.
26.1.2023
13.1.2023
Toni Kohonen valittiin eilen 12.1. Urheilugaalassa Suomen urheilun lähettilääksi.
23.12.2022
Pesäpallon 100-vuotisjuhlavuosi alkaa lähestyä loppuaan. Kansallispelimme juhlavuosi on tarjonnut hienoja hetkiä niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin. Tästä on hyvä jatkaa kohti pesäpallon seuraavaa sataa vuotta.