Pääsisältö
Alajärven AnkkuritHyvinkään TahkoImatran Pallo-VeikotJoensuun MailaKempeleen KiriKiteen Pallo -90Koskenkorvan UrheilijatKouvolan PallonlyöjätManse PP, TamperePattijoen Urheilijat, RaaheSeinäjoen JymyJussitSotkamon JymyVimpelin Veto
Logosta etusivulle
Fera, RaumaHaminan PalloilijatHyvinkään TahkoJoensuun MailaJyväskylän KirittäretKempeleen KiriLapuan VirkiäMailattaret, VaasaManse PP, TamperePesäkarhut, PoriRoihuttaret, HelsinkiSeinäjoen Maila-Jussit
  • Logosta etusivulle

  • Etusivu
  • Uutiset
  • Joukkueet
  • Stadionit
  • Säännöt
  • Videot
  • Ottelut
  • Yhteystiedot

  • Etusivu
  •  /  Uutiset
  •  /  Pesäkarhujen Milla Oksa sai soiton valmentajaltaan: ”Olin kyllä aika äimän käkenä”

3.7.2019


Milla Oksan hieno alkukausi huipentuu naisten Itä-Länsi-otteluun Seinäjoella lauantaina. Kuva: Topi-Aleksi Lohiranta.

Pesäkarhujen Milla Oksa sai soiton valmentajaltaan: ”Olin kyllä aika äimän käkenä”

B-tyttöjen Itä-Länsi-ottelussa Helsingissä 2010 pelannut Milla Jakonen mietti, miten hienoa olisi joskus päästä naisten Itä-Länteen. Jakosen nimellä kutsua ei kuulunut, mutta sen sijaan Jakonen pelasi tällä kaudella paikan Oksalle ja yksi pesäpalloilijan suurista unelmista käy toteen.

Milla ja Ville Oksa avioituivat kesäkuussa. Pesäkarhujen ottelukalenterissa oli tiivis vaihe meneillään, mutta juhlahumu ei liikaa häirinnyt pelaamista.

– Muuten on saanut ihan keskityttyä, mutta perjantain peli, kun lauantaina mentiin naimisiin – se oli vähän haastava. Sain kyllä fokusoitua siihenkin otteluun ihan ok, Oksa sanoo.


Porilaisen Pesäkarhujen kasvatti ja seuran värejä aina kantanut Oksa pelaa jälleen hienoa kautta.

– Räpylä on toiminut koko kauden. Mailassa aina silloin, kun vaan saa vastuuta ja tilannetta tulee, on ihan hyvin mennyt.

– Joukkueenakin meillä on kulkenut tosi hyvin. Pari tappiota siihen tuli, mutta niistä on opittu paljon ja niitä on käyty läpi. Hyvässä lyönnissä ovat tytöt ja ulkopeli toimii.

Kutsu arvo-otteluun yllätti 200. superpesisottelunsa toukokuussa pelanneen Oksan. Paikkoja on kumpaankin Itä-Länsi-joukkueeseen vain 13, joten valinta on sitäkin kautta suuri kunnianosoitus kaikille 26 pelaajalle. Vain maailman parhaat pesäpalloilijat pääsevät mukaan.

– Siistiä mennä vähän katselemaan, millaista se on. Tosi iso kunnia! En yhtään osannut odottaa valintaa. Valmentaja (Sami Österlund) soitti valinnasta pari päivää ennen kuin se julkaistiin. Olin kyllä aika äimän käkenä, Oksa kertoo.

– Nimenomaan henkilökohtaisella tasolla tämä on iso saavutus. Kovia nimiä siellä on mukana, hienoa on päästä pelaamaan heidän kanssaan. Tiukkaa peliä, hyviä suorituksia, hyvää ja laadukasta pesäpalloa odotan, mutta samalla pidetään hauskaa. Näkyy varmasti, että siellä on Suomen parhaita pesäpalloilijoita kentällä.

Nimensä vaihtanut Oksa elää parhaillaan yhtä elämänsä hienoimmista vuosista. Miten hienosti vuosi lopulta huipentuu, sen aika näyttää. Yksi asia on varma. Pesäkarhut on jälleen mukana taistelemassa kaikkein kirkkaimmasta kruunusta kaudelle, eikä takuulla myy nahkaansa halvalla.

– Koko ajan on kehitetty peliä, on siinä kaikennäköistä suunnitteilla loppupeleihin. Oma taso pidetään ja kaikki, kun pelaavat hyvin, meillä on mahdollisuudet mihin vaan. Ehdottomasti, vaikka mihin, Oksa päättää.

Naisten 58. Itä-Länsi-ottelu pelataan Seinäjoella lauantaina 7.7. kello 15 alkaen. Kaikki Itä-Länsi-liput myy Ticketmaster Suomi. Vuonna 2020 naisten, miesten ja B-junioreiden Itä-Länsi-ottelut pelataan Porissa.

Naisten Superpesiksessä on jäljellä vielä yksi kierros ennen arvo-ottelutaukoa. Tänään keskiviikkona 3.7. kello 18 pelataan ottelut Hyvinkää-Lappeenranta, Kempele-Lapua, Mynämäki-Jyväskylä, Pori-Tampere ja Seinäjoki-Rauma.

Itä-Länsi

Uutiset

Kuva:

Virkiä, Jymy ja JoMa voittoon sunnuntaina Halli-SM:ssä – Joensuussa yli 1400 katsojaa

6.2.2023

Halli-SM-alkulohkoissa pelattiin sunnuntaina 5.2. kolme ottelua. Jatkopaikkoja ei ollut tarjolla, mutta kolmen joukkueen lohkoissa kaikilla otteluilla on iso merkitys. Otteluissa nähtiin halliolosuhteet huomioon ottaen paljon takatilanteita, kaikkiaan 81, mutta juoksut jäivät suhteellisen vähiin. Joensuussa katsojamäärä oli suurin hallipeleissä vuoden 2014 Halli-SM-loppuottelun jälkeen. 

Kuva:

Draamaa Joensuussa – Kempeleen Kiri eteni naisten lopputurnaukseen

5.2.2023

Joensuun lauantaipäivän kolmen ottelun alkuturnauksessa oli jaossa naisten ensimmäinen lopputurnauspaikka, josta käytiin monivaiheinen taistelu. Pölyn laskeuduttua Kempeleen Kiri oli selvittänyt tiensä Lapualle, mutta vielä viimeisen ottelun viimeisen sisävuoron alkaessa kaikilla kolmella joukkueella oli mahdollisuus jatkoon.

/

Superpesis ja Ticketmaster Suomi laajaan yhteistyöhön

3.2.2023

Superpesis ja Ticketmaster Suomi ovat sopineet yhteistyöstä, jossa Ticketmaster Suomi toimii Superpesiksen virallisena lipunmyyntikumppanina.

Superpesis

Robert Huberin tie 2, 2. krs
01510 Vantaa
Yhteystiedot
Materiaalisalkku

Superpesis Facebook
Superpesis Youtube
Superpesis Twitter
Superpesis Instagram
Pesis.fi