Pääsisältö
Alajärven AnkkuritHyvinkään TahkoImatran Pallo-VeikotJoensuun MailaKempeleen KiriKiteen Pallo -90Koskenkorvan UrheilijatKouvolan PallonlyöjätManse PP, TamperePattijoen Urheilijat, RaaheSeinäjoen JymyJussitSotkamon JymyVimpelin Veto
Logosta etusivulle
Fera, RaumaHaminan PalloilijatHyvinkään TahkoJoensuun MailaJyväskylän KirittäretKempeleen KiriLapuan VirkiäMailattaret, VaasaManse PP, TamperePesäkarhut, PoriRoihuttaret, HelsinkiSeinäjoen Maila-Jussit
  • Logosta etusivulle

  • Etusivu
  • Uutiset
  • Joukkueet
  • Stadionit
  • Säännöt
  • Videot
  • Ottelut
  • Yhteystiedot

  • Etusivu
  •  /  Uutiset
  •  /  Pesäkarhut voiton päässä unelmasta – Erku-Areena repesi liitoksistaan, kun Susanna Puisto iski voittojuoksun!

18.9.2021


Tunnelma nousi huippuunsa Erku-Areenalla Porissa, kun Pesäkarhut ja Kirittäret iskivät yhteen naisten toisessa loppuottelussa. Kuva: Iida Sarja

Pesäkarhut voiton päässä unelmasta – Erku-Areena repesi liitoksistaan, kun Susanna Puisto iski voittojuoksun!

Molemmille joukkueille kirjattiin vain kuusi kolmostilannetta, kun Pesäkarhut Porista ja Jyväskylän Kirittäret virittivät jännityksen äärimmilleen naisten toisessa loppuottelussa. Todellisessa juoksun pelissä kotijoukkueen piinan päätti Go On Superjokeri Susanna Puisto kotiuttamalla Tiia Peltosen toisen jakson neljännen tasoittavalla.

Pesäkarhut tuli otteluun vahvasti. Kahden palon tilanteessa Puisto painoi vastustamattoman lyönnin kenttään kolmospuolelle ja useamman roolin taitaja Emilia Linna toi johtojuoksun avausvuorossa. Tämän jälkeen pelin luonne ulkopelin juhlana alkoi hahmottua. Vaihtotilanteissa erityisesti pienten lyöntien ja huippunopeiden etenijöiden yhdistelmä sai aikaan useita tiukkoja pesäkilpoja. Pesäkarhujen Kaisa-Maija Rosvall oli elementissään etukentällä, vasta 17-vuotias Peltonen esitti tukun huikeita suorituksia ja Maria Suominen vastasi yhdestä avausjakson ratkaisevimmista suorituksista hakemalla numerolle palanneen Emma Körkön lyönnin kopiksi.

Kirittäret kumautti kuitenkin peliin mukaan Go On Superjokeri Siri Eskola, jonka kakkospuolen lyönti karkasi saumasta kopparille asti ja Eeva Mäki-Maukola juhli etenijänä. Numerot 1-1 siirsivät ratkaisun toiselle jaksolle.

Tauon jälkeen kiikarit pysyivät taululla pitkään, kun molempien joukkueiden ulkokentät eivät antaneet mitään ilmaiseksi. Pesäkarhut sai tilaisuutensa jo kolmannen tasoittavalla, mutta paloton ajolähtötilanne hyvillä lyöjillä ja etenijöillä kuivui kokoon. Ratkaisu syntyi kahdella palolla viimeisessä sisävuorossa. Puisto laittoi paineen ulkokentälle ja Peltonen kiiti kotipesään.

– Tarkkaa peliä. Sen tiesikin, kun molemmilla oli viikko aikaa punoa juonia. Toiselle jaksolle paransimme, saimme pieniin laatua ja avattua sisäpeliä, Pesäkarhujen pelinjohtaja Jarkko Pokela totesi.

Näytä tämä julkaisu Instagramissa.

Henkilön Superpesis (@superpesis) jakama julkaisu


Kolmen edellisen kauden hallitsija Kirittäret muistutti kuitenkin vaarallisuudestaan jo välierissä Mansea vastaan nousemalla 0-2-tilanteesta sarjan voittoon. Sen yhdeksän mestaruuden pelinjohtaja Jussi ”Nalle” Viljanen nostaa mielellään esiin.

– Molemmilta hyvää ulkopeliä ja vain kuusi tilannetta, molempien lukkarit (Pesäkarhujen Minttu Vettenranta ja Kirittärien Mari Mantsinen) pelasivat hyvin. Vähän samalla tavalla kuin Mansea vastaan kahdessa ensimmäisessä ottelussa emme ihan olleet henkisellä puolella pelissä mukana. Nyt on selvä homma. Huomenna pitää voittaa, jos haluaa, että ensi viikonloppuna kausi jatkuu, Viljanen muistutti.

Kotijoukkueen 1-0 (1-1, 1-0) -voittoa todisti Erku-Areenalla komeasti 1405 katsojaa. Viimeksi 19 vuotta sitten Suomen mestaruutta juhlinut Pesäkarhut saa nyt kolme ottelupalloa mestaruuteen.

– Ensin lähdemme hakemaan yhtä jaksovoittoa, sitten toista. Suoritus kerrallaan menemme. Liikaa ei pidä valmiiksi ottelua pelata. Jos kolme laadukasta yritystä saamme, jollain niistä varmasti tulee tulos, Pokela sanoi rauhallisesti.

Manse jatkaa mitalikannassa

Manse PP Tampereelta päätti haastavan kautensa SM-mitaliin, kun runkosarjan viidenneltä sijalta ponnistanut joukkue kukisti Lapuan Virkiän pronssiottelussa voitoin 2-0. Ykköspalkittu Virpi Hukka huudatti Kaupin yleisöä supervuorossa 1+1 juoksua tuottaneella läpilyönnillään ja johdatti Mansen voittoon lukemin 2-1 (4-2, 4-8, 3-1). Nuoret Lina Olenius, Sylvi Pellonperä ja Ella Reiman juhlivat ensimmäistä SM-mitaliaan naisten Superpesiksessä.

Uutiset

/

Halli-SM alkaa pian - ottelut suorina lähetyksinä Ruudussa!

26.1.2023

Kuva:

Toni Kohonen valittiin Urheilugaalassa Suomen urheilun lähettilääksi

13.1.2023

Toni Kohonen valittiin eilen 12.1. Urheilugaalassa Suomen urheilun lähettilääksi.

/

Hyvää joulua ja menestystä uuteen vuoteen 2023!

23.12.2022

Pesäpallon 100-vuotisjuhlavuosi alkaa lähestyä loppuaan. Kansallispelimme juhlavuosi on tarjonnut hienoja hetkiä niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin. Tästä on hyvä jatkaa kohti pesäpallon seuraavaa sataa vuotta.

Superpesis

Robert Huberin tie 2, 2. krs
01510 Vantaa
Yhteystiedot
Materiaalisalkku

Superpesis Facebook
Superpesis Youtube
Superpesis Twitter
Superpesis Instagram
Pesis.fi