Pääsisältö
Hyvinkään TahkoImatran Pallo-VeikotJoensuun MailaKankaanpään MailaKempeleen KiriKiteen Pallo -90Koskenkorvan UrheilijatKouvolan PallonlyöjätManse PP, TamperePattijoen Urheilijat, RaaheSeinäjoen JymyJussitSotkamon JymyVimpelin Veto
Logosta etusivulle
Fera, RaumaHyvinkään TahkoJoensuun MailaJyväskylän KirittäretKempeleen KiriLapuan VirkiäMailattaret, VaasaManse PP, TamperePesäkarhut, PoriPöytyän UrheilijatRoihuttaret, HelsinkiSeinäjoen Maila-Jussit
  • Logosta etusivulle

  • Etusivu
  • Uutiset
  • Joukkueet
  • Stadionit
  • Säännöt
  • Videot
  • Ottelut
  • Yhteystiedot

  • Etusivu
  •  /  Uutiset
  •  /  Siilinjärven Pesiksen naisten superpesisjoukkue on hahmottumassa: "Paljon seuran omia kasvatteja"

14.10.2019


Kuva: Katja Vainikainen

Siilinjärven Pesiksen naisten superpesisjoukkue on hahmottumassa: "Paljon seuran omia kasvatteja"

Nousijajoukkue Siilinjärven Pesiksen naisten ensi kesän Superpesisjoukkueessa on tällä hetkellä solmittuna 14 pelaajasopimusta, joista 11 on jatkosopimuksia viime kauden pelaajien kanssa. Uusia pelaajia joukkueeseen on tällä hetkellä tulossa kolme.

Jatkosopimukset SiiPe on tehnyt muun muassa viime kaudella Ykköspesiksen etukenttiä hallinneiden Johanna Pirskasen, Maaret Ahosen ja Emmi Julkusen kanssa. Kokenut, neljä suomen mestaruutta urallaan voittanut, Ahonen on tärkeä palanen Superpesisnousijalle niin kentällä kuin kopissakin.

Kolmikon lisäksi jatkosopimuksiin nimensä ovat rustanneet Noora Holopainen, Pinja Kesti, Jasmiina Korolainen, Roosa Lappalainen, Hanni-Mari Vainikainen, Jemina Vainionperä, Roosa Vesalo sekä viime kauden ykköspesiksen lyöjätilaston viides Petra Väistölä.

SiiPessä nähdään myös uusia kasvoja ensi kaudella. Viime kauden naisten Ykköspesiksen vuoden lukkariksi valittu, vasta 16-vuotias, Johanna Pirskanen hamuaa paikkaa SiiPen polttolinjasta, joten lukkarin paikasta kilpailemaan Siilinjärvelle saapuu Tyrnävän Tempauksen kasvatti Emmi Hannuniemi. Kohta 20 vuotta täyttävä Hannuniemi pelasi viime kaudella Ykköspesistä Tyrnävällä. Superpesiskokemusta Hannuniemeltä löytyy kahden Halli-SM -ottelun verran Oulun paidasta.

Emmin lisäksi SiiPe on tehnyt sopimukset myös viime kaudella Mynämäen Vesassa 13 Superpesisottelua pelanneen Sohvi Korhosen ja Nurmon Jymyssä Ykköspesistä pelanneen Roosa Martinmäen kanssa. Pian 19 vuotta täyttävä Janakkalan Janan kasvatti Korhonen on totuttu näkemään ulkopelissä linjassa ja takakentällä ja kaksikymppisen Martinmäen ulkopelipaikka on ollut etukentällä.

– Tulen innokkailla ja odottavilla fiiliksillä SiiPeen. Odotan uuteen joukkueeseen tutustumista ja sitä, että päästään aloittamaan kunnolla ensi kesään valmistautuminen. Superpesis eroaa Ykköspesiksestä lähes joka osa-alueella, kun vastustajat ovat kovempia sekä fysiikaltaan että taktisesti ja suorittaminen pitää pystyä pitämään tasaisena ja hyvänä pelistä toiseen, Sohvi Korhonen kertoo.

Pelinjohdossa jatkaa tuttu kaksikko viime kaudelta, kun naisten Ykköspesiksen vuoden pelinjohtajana palkittu SiiPen oma kasvatti Erno Tuomainen jatkaa viuhkan varressa. Kakkospelinjohtajana jatkaa muun muassa kausina 2008-2009 SiiPen naisten pelinjohtajana tutuksi tullut Antti Rönkkö.

– Hienoa, että ollaan saatu pidettyä joukkueen runko kasassa ja että joukkueessa on paljon seuran omia kasvatteja. Uudet pelaajat tuovat varmasti uutta virtaa treenaamiseen ja koko joukkueen tekemiseen. Kaikilla pelaajilla on kova halu kehittyä ja mennä henkilökohtaisella tasolla eteenpäin, pelinjohtajana jatkava Tuomainen iloitsee.

SiiPen viime kauden joukkueesta peliuransa ainakin toistaiseksi lopettavat Amanda Löfgren ja Hanna Huttunen. Pattijoelta Siilinjärvelle saapuneen Noora Leppälän ura jatkuu ensi kaudella Lappeenrannan Pesä-Yseissä. Lisäksi viime kaudelle viisi Ykköspesisottelua pelannut Ronja Vainikainen miettii uransa jatkoa. SiiPe haluaa kiittää kaikkia naisia panoksestaan SiiPelle.

SiiPen naisilla on tällä hetkellä kasassa 14 sopimusta ja sen lisäksi neuvottelut ovat käynnissä yhden viime kaudella SiiPessä pelanneen pelaajan ja kahden mahdollisen uuden pelaajan kanssa. Kymmenen pelaajaa tämän hetken sopimuspelaajista on Siilinjärven Pesiksen omia kasvatteja. Lisäksi SiiPen naisten on mahdollista nostaa rinkiin pelaajia suomensarjassa pelaavasta kakkosjoukkueesta ja B-tytöistä.

SiiPen naisten Superpesisjoukkueen sopimustilanne 14.10.2019

Maaret Ahonen (2020)
Emmi Hannuniemi (2020)
Noora Holopainen (2020)
Emmi Julkunen (2021)
Pinja Kesti (2020 + optio 2021)
Sohvi Korhonen (2020)
Jasmiina Korolainen (2020)
Roosa Lappalainen (2020 + optio 2021)
Roosa Martinmäki (2020)
Johanna Pirskanen (2020)
Hanni-Mari Vainikainen (2020)
Jemina Vainionperä (2020 + optio 2021)
Roosa Vesalo (2021)
Petra Väistölä (2021)

Pelinjohto

Erno Tuomainen
Antti Rönkkö

Uutiset

Siri

Siri Eskola rikkoi naisten Superpesiksen yhden kauden lyötyjen ennätyksen

7.8.2022

Siri Eskola rikkoi lauantain naisten Superpesiksen yhden kauden lyötyjen ennätyksen runkosarjassa. Tilasto voi komistua vielä kahden jäljellä olevan ottelun myötä.

Superpesiskesän

Mitä heinäkuun pelit kertoivat pääsarjasta ja miltä elokuu näyttää?

2.8.2022

H. Isotalo perkaa kuluneen heinäkuun helteistä elokuulle kääntyvää miesten ja naisten Superpesiksen runkosarjaa.

Elmeri

Elmeri Anttila ja Henna Peltokangas ansioituivat heinäkuun pelaajina Superpesiksessä

1.8.2022

Vimpelin Vedon Elmeri Anttila on valittu ensimmäistä kertaa urallaan Superpesiksen kuukauden pelaajaksi. Naisten puolella vastaavan kunnian saa tamperelaisen Manse PP:n Henna Peltokangas. Ykköspesiksessä heinäkuun pelaajina kunnostautuivat Haminan Palloilijoiden Henri Heikkilä ja Kajaanin Pallokerhon Oona Tuononen.

Superpesis

Robert Huberin tie 2, 2. krs
01510 Vantaa
Yhteystiedot
Materiaalisalkku

Superpesis Facebook
Superpesis Youtube
Superpesis Twitter
Superpesis Instagram
Pesis.fi