Pääsisältö
Alajärven AnkkuritHyvinkään TahkoImatran Pallo-VeikotJoensuun MailaKempeleen KiriKiteen Pallo -90Koskenkorvan UrheilijatKouvolan PallonlyöjätManse PP, TamperePattijoen Urheilijat, RaaheSeinäjoen JymyJussitSotkamon JymyVimpelin Veto
Logosta etusivulle
Fera, RaumaHaminan PalloilijatHyvinkään TahkoJoensuun MailaJyväskylän KirittäretKempeleen KiriLapuan VirkiäMailattaret, VaasaManse PP, TamperePesäkarhut, PoriRoihuttaret, HelsinkiSeinäjoen Maila-Jussit
  • Logosta etusivulle

  • Etusivu
  • Uutiset
  • Joukkueet
  • Stadionit
  • Säännöt
  • Videot
  • Ottelut
  • Yhteystiedot

  • Etusivu
  •  /  Uutiset
  •  /  Siri Eskola rikkoi naisten Superpesiksen yhden kauden lyötyjen ennätyksen

7.8.2022


Siri Eskola juhlimassa historiallista lyötyä. Kuva: Juuso Koro

Siri Eskola rikkoi naisten Superpesiksen yhden kauden lyötyjen ennätyksen

Siri Eskola rikkoi lauantain naisten Superpesiksen yhden kauden lyötyjen ennätyksen runkosarjassa. Tilasto voi komistua vielä kahden jäljellä olevan ottelun myötä.

Manse PP:n Siri eskola rikkoi lauantain kierroksella naisten Superpesiksen yhden kauden lyötyjen ennätyksen lyömällä yhden juoksun Joensuun Mailaa vastaan. Eskolalla lyötyjä on nyt 12+83 kappaletta, kun Manse PP:llä on vielä kaksi runkosarjaottelua pelattavana. Ennätys oli Eskolaa aiemmin Janette Lepistön nimissä, joka löi kesällä 2018 9+86 juoksua.

Se on siinä! Siri Eskola rikkoo yhden kauden lyötyjen ennätyksen 3-puolen pussinpohjalyönnillä! Lyötyjä Eskolalla on nyt 12+83.#pesis #ruutu @RuutuUrheilu @MansePPNSU pic.twitter.com/PR0y35dQpN

— Superpesis (@superpesis) August 6, 2022

Eskolan on mahdollista myös rikkoa vielä Tuula Rantasen nimissä oleva yhden kauden kunnariennätys vuodelta 1964, jolloin Rantanen löi 13 kunnaria. Eskolalla kunnareita on tällä hetkellä 12 kappaletta, joten jo yhdellä kunnarilla hän sivuaisi Rantasen ennätystä.

Top 5 naisten Superpesiksen yhden kauden lyödyt runkosarjassa

1. Siri Eskola 12+83 (Kausi kesken)
2. Janette Lepistö 9+86 (2018)
3. Janette Lepistö 5+83 (2019)
4. Henna Salmela 2+82 (2001)
5. Janette Lepistö 4+79 (2015)

Uutiset

/

Halli-SM alkaa pian - ottelut suorina lähetyksinä Ruudussa!

26.1.2023

Kuva:

Toni Kohonen valittiin Urheilugaalassa Suomen urheilun lähettilääksi

13.1.2023

Toni Kohonen valittiin eilen 12.1. Urheilugaalassa Suomen urheilun lähettilääksi.

/

Hyvää joulua ja menestystä uuteen vuoteen 2023!

23.12.2022

Pesäpallon 100-vuotisjuhlavuosi alkaa lähestyä loppuaan. Kansallispelimme juhlavuosi on tarjonnut hienoja hetkiä niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin. Tästä on hyvä jatkaa kohti pesäpallon seuraavaa sataa vuotta.

Superpesis

Robert Huberin tie 2, 2. krs
01510 Vantaa
Yhteystiedot
Materiaalisalkku

Superpesis Facebook
Superpesis Youtube
Superpesis Twitter
Superpesis Instagram
Pesis.fi