Halli-SM alkaa pian - ottelut suorina lähetyksinä Ruudussa!
26.1.2023
4.9.2019
Siri Eskola herätti Kirittäret taisteluun, joka toi loppuottelusarjan avausvoiton vieraskentältä. Kuva: Antti Haapasalo
Avausjakso oli vahvaa Pesäkarhujen hallintaa. Kotijoukkue sai hyvin oman pelinsä käyntiin ja ulkopeli jätti vastustajan kahteen kolmostilanteeseen. Tauon jälkeen ote vain vahvistui avausvuoroparissa Susanna Puiston kotiuttaessa Jukan.
Kun olo alkoi tuntua liiankin turvalliselta, Kirittäret iski. Eskola puhkaisi takakentän kahden juoksun arvoisesti.
– Alkuun oli pientä jännitystä, kun näitä pelejä on odotettu koko kesä. Hyvin osui itsellä keppiin, mutta hyvin myös ulkokenttä otti lyöntejä pois, uransa ensimmäistä mestaruutta tavoitteleva Eskola totesi ottelun jälkeen.
26.1.2023
13.1.2023
Toni Kohonen valittiin eilen 12.1. Urheilugaalassa Suomen urheilun lähettilääksi.
23.12.2022
Pesäpallon 100-vuotisjuhlavuosi alkaa lähestyä loppuaan. Kansallispelimme juhlavuosi on tarjonnut hienoja hetkiä niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin. Tästä on hyvä jatkaa kohti pesäpallon seuraavaa sataa vuotta.