Aleksi Patrikka poikien Itä-Länteen!
29.6.2022
Kempeleen Kirin Aleksi Patrikka on nimetty uutena pelaajana poikien Idän joukkueeseen Tampereella lauantaina 9.7. kello 14 pelattavaan arvo-otteluun.
20.5.2022
Kuten Itä-Lännessä, pesäpalloyhteisö on yhtä suurta perhettä. Muistammehan keskinäisen kunnioituksen silloinkin, kun otteluissa tapahtuu kuohuttavia tilanteita ja urheiluun kuuluvat tunteet pulppuavat sisältä valtoimenaan! Kuva: Juuso Koro
Silti vuorovaikutustilanteet tulee kaikissa tilanteissa hoitaa toisia kunnioittavasti.
– Vuorovaikutustilanteet otteluissa tulee hoitaa asiallisesti kiroilematta ja menemättä henkilökohtaisuuksiin. Tämä koskee niin Superpesistä kuin kaikkia alempia sarjoja, turnauksia ja leirejä. Kun kanssatoimijoiden kunnioittamisesta puhutaan, siinä emme ole juhlavuoden alkukaudesta onnistuneet. Tämän vuoksi olemme nostaneet asian nyt tarkemmin esille pelinjohtajien sekä tuomareiden kanssa, kilpailun ja huippupesäpallon johtaja Timo Lamminen Pesäpalloliitosta kertoo.
Lajin ja vuorovaikutustilanteiden kehittäminen vaatii pelisäännöistä kiinni pitämistä yhdessä.
– Tuomareiden tehtävä on puuttua otteluissa epäasialliseen käyttäytymiseen huomautuksilla ja tarvittaessa jakaa pelisääntöjen mukaisesti rangaistuksia. Kuten muissakin lajeissa, rangaistusten antaminen tai saaminen on osa ottelua. Meillä ei ole tarvetta muuttaa sääntöjä tai linjauksia, vaan terävöittää pelisäännöistä kiinnipitämistä, tuomarijohtaja Matias Laukkanen painottaa.
Pesäpallon toiminnallisen tietokannan kehitystyö näkyy nyt myös kurinpidossa. Otteluissa jaetut rangaistukset sekä kurinpitopäätökset löytyvät jatkossa ajantasaisesti tulospalvelusta.
– Lista päivittyy nopeasti ja automaattisesti, heti pöytäkirjan vahvistamisen jälkeen. Lisäksi sivustolta löytyy tieto, mikäli jostain tapauksesta on avattu kurinpitomenettely, Pesäpalloliiton yhteyspäällikkö Antti Kallio kertoo.
Kansallispelimme pesäpallo juhlistaa tänä vuonna 100-vuotista menestystarinaansa. Yksi juhlavuoden kantavista teemoista on kanssatoimijoiden kunnioittaminen, jonka tulee näkyä kaikilla tasoilla lasten ja nuorten otteluista Superpesikseen asti.
– Superpesis, lisääntynein monikameralähetyksin, on lajin näyteikkuna. Otteluissa tapahtuvat suoritukset ja käyttäytymismallit siirtyvät usein alempiin sarjoihin. Oikeanlaisen esimerkin näyttäminen on siten Superpesiksessä erityisen tärkeää, Lamminen muistuttaa.
29.6.2022
Kempeleen Kirin Aleksi Patrikka on nimetty uutena pelaajana poikien Idän joukkueeseen Tampereella lauantaina 9.7. kello 14 pelattavaan arvo-otteluun.
29.6.2022
Juhannustanssit on tanssittu ja superpesis jatkuu naisten osalta keskiviikkona. Illan mielenkiinto kohdistuu etupäässä Poriin, jossa kohtaavat huippujoukkueet, viime syksyn finalistit Porin Pesäkarhut ja Jyväskylän Kirittäret. Molemmat ovat aloittaneet kautensa vahvasti. Pori on sarjassa toisena ja Kirittärien sijoitus on pykälää alempana kolme pistettä porilaisista.
28.6.2022
Pesäpallolle on tyypillistä, että suurimman osan huomiosta keräävät kärkipään joukkueissa isoissa rooleissa pelaavat tähtipelaajat, jotka sijoittuvat sisäpelitilastojen kärkipäähän. He ovat useissa tapauksissa huomionsa varmasti ansainneet, mutta silti pesäpallokentiltä löytyy myös useita todella laadukkaita pelaajia, joiden hyvyys tulee esiin erityisesti ulkopelissä.