Pääsisältö
Alajärven AnkkuritHyvinkään TahkoImatran Pallo-VeikotJoensuun MailaKempeleen KiriKiteen Pallo -90Koskenkorvan UrheilijatKouvolan PallonlyöjätManse PP, TamperePattijoen Urheilijat, RaaheSeinäjoen JymyJussitSotkamon JymyVimpelin Veto
Logosta etusivulle
Fera, RaumaHaminan PalloilijatHyvinkään TahkoJoensuun MailaJyväskylän KirittäretKempeleen KiriLapuan VirkiäMailattaret, VaasaManse PP, TamperePesäkarhut, PoriRoihuttaret, HelsinkiSeinäjoen Maila-Jussit
  • Logosta etusivulle

  • Etusivu
  • Uutiset
  • Joukkueet
  • Stadionit
  • Säännöt
  • Videot
  • Ottelut
  • Yhteystiedot

  • Etusivu
  •  /  Uutiset
  •  /  Tuomo Lönnmark mukana jo Kiteellä sunnuntaina – Ankkurit heitetty kohti pudotuspelejä?

17.6.2018


Tuomo Lönnmark pelasi 14 peräkkäistä kautta Superpesistä Vimpelin Vedossa. Tänään "Lönni" pukee ylleen Alajärven Ankkureiden peliasun vierasottelussa Kiteellä. Kuva: Joona-Pekka Hirvonen.

Tuomo Lönnmark mukana jo Kiteellä sunnuntaina – Ankkurit heitetty kohti pudotuspelejä?

Vimpelin Vedon mestaruusjuhlat olivat viime syksynä ylimmillään, kun pesäpalloväki sai samalla tunteikkaan ilmoituksen. Seuraikoni ja kauden 2011 Itä-Länsi-edustaja Tuomo Lönnmark kertoi 370 superpesisottelun jälkeen lopettavansa pelaajauransa Superpesiksessä. Tarkkaavaisimmat alkoivat kuitenkin talven mittaan huomata, miten sarjan suurinta räpylää seinässä kannatellut naula alkoi repsottaa. Nyt se on revitty auki kokonaan, kun Lönnmark palaa takaisin Superpesikseen ja pukee Alajärven Ankkureiden pelipaidan ylleen jo Kiteellä sunnuntaina.

Yksi valtakunnan parhaista etukenttäpelaajista on harjoitellut vahvasti koko talven ja edustanut Vimpelin suomensarjajoukkuetta alkukauden.

– Itselläni on todella kova hinku pelata vielä pääsarjassa ja Alajärvellä siihen tarjoutuu hieno mahdollisuus, Vetelin Urheilijoiden kasvatti toteaa.

Viuhkan hyppysiinsä ottanut Risto Ojanperä tuntee Lönnmarkin pitkältä ajalta ja pitää tämän paluuta Superpesikseen erittäin merkittävänä tekijänä Alajärven Ankkureiden menestyksen kannalta. Tasaisessa keskipalkissa pienet marginaalit korostuvat.

– Erittäin iso pelaaja meille niin sisä- kuin ulkopeliin. Lönnmarkin myötä meillä on pieni jokerikortti hihassa. Kun vielä saadaan Sasu (Iivarinen) loukkaantumisista pois ja (Nestori) Yli-Sissala, hommaan tulee aivan eri lailla laajuutta. Aki (Orava) on saanut rentoutettua juttuaan ja on vahvasti joukkueessa mukana, kun on löydetty yhteinen sävel hänen kanssaan. Aki tuo kokeneena ratkaisijana hyviä juttuja tähän.

Ojanperä itse toi joukkueeseen ensimmäisen suuren muutoksen hyppäämällä viuhkaan reilut viikko sitten.

– Oliko se nyt keskikaudesta vai alkukaudesta. Ei tämä ollut minulle yhtään vaikeaa, kun tämä tuli niin aikaisessa vaiheessa. Seuran kanssa ihan oikeasti päästiin heti oikealle tielle, ettei ketään eroteta. En olisi saanut omia luottoihmisiäni siihen heti mukaan ja muutenkin olisi tullut liian paljon muutosta.

– Yhdeltä vuodelta on jäänyt niin paljon hampaankoloon. On ollut mukava palata, kun on itsensä kanssa sinut ja kaikki asiat ovat sopusoinnussa. Nyt ei tarvitse enää esiintyä tuolla, vaan voi nauttia.

Alkukauden pelinjohtokaksikko Ismo Ankkuri ja Juha-Matti Jaatinen jatkavat vahvoissa rooleissa joukkueessa.

– Ankkuri on erittäin hyvä kaaripelaaja, tekee valmentajana harjoituksia ja touhutaan tuossa paljon kaikenlaista joukkueen eteen. Jaatisen rooli on valmennuksessa ja pelin aikana esimerkiksi kaarella. Jyväskylässä hän seurasi paria-kolmea meidän pelille tärkeää asiaa, sieltä tuli hyvät vinkit tiettyihin asioihin. Jaatinen on myös aika kova tsemppaamaan. Aina, kun tullaan ulkoa ja mennään sisälle, hän on siinä hyvä. Joukkueessa on yksittäisiä pelaajia, joista hän pitää tärkeällä tavalla huolta, Ojanperä kertoo.

Ojanperän mukaan pelinjohtajan tai valmentajan vaihtaminen ei automaattisesti tuo mukanaan hyviä asioita, vaan pelin kehittymisen eteen pitää tehdä töitä.

– Ei todellakaan tule (automaattisesti), meillä on ihan hirveästi töitä. Tämä on ihan sama kuin Vimpelissä 10 vuotta sitten, muutama ihan pieni muutos johtaa järkyttävän isoihin asioihin pelin sisällä.

– On tehty koko ajan pieniä pelillisiä muutoksia ja tullaan tekemäänkin. Mitään ei tapahdu nopeasti. Kun saat pelaajat osallistumaan muuhunkin kuin peliin, silloin se vie eteenpäin. Meillä oli palaveri, jossa asioita vietiin keskustellen eteenpäin, nimenomaan pelaajalähtöisesti.

Ojanperä elää intohimolla pelissä mukana ja näyttää tarvittaessa räiskyvän luonteensa kentällä. Tämä nähtiin Jyväskylässä, jossa joukkueen esitys oli Sotkamon Jymyä vastaan kaksijakoinen.

– En voinut millään hyväksyä meidän toisen jakson esitystä. Huusin pelaajalle tuossa, että minä liikun enemmän täällä kentällä kuin sinä. Oltiin sovittu, miten siellä ollaan.

Sunnuntaina vastaan asettuu yksi päävastustajista, kun Alajärven Ankkurit matkustaa Kiteelle. Tuomo Lönnmark on kokoonpanossa mukana ja ottaa paikkansa ykköskeulasta numerolla 3.

Ruudun monikameralähetyksessä nähdään kärkiottelu Vimpelin Saarikentältä, jonne Vedon vieraaksi matkustaa Joensuun Maila. Muita illan otteluita seuraa Fanikamera. Kaikki superpesiskierroksen ottelut ovat mukana Veikkauksen vedonlyönnissä.

Miesten Superpesistä sunnuntaina 17.6.

Hyvinkään Tahko-Pattijoen Urheilijat, Raahe 16.00 Fanikamera
Vimpelin Veto-Joensuun Maila 16.00 Ruutu, monikameralähetys
Kiteen Pallo -90-Alajärven Ankkurit 17.00 Fanikamera
Koskenkorvan Urheilijat-Kouvolan Pallonlyöjät 17.00 Fanikamera

Naisten Superpesistä sunnuntaina 17.6.

Kirittäret, Jyväskylä-Manse PP, Tampere 16.00 Fanikamera
Oulun Lipottaret-Seinäjoen Maila-Jussit 16.00 Fanikamera
Fera, Rauma-Lappajärven Veikot 17.00 Fanikamera
Pesä Ysit, Lappeenranta-Kempeleen Kiri 17.00 Fanikamera

Aiheesta lisää

Illan otteluiden alustavat kokoonpanot

Alajärven Ankkureiden tiedote Tuomo Lönnmarkin sopimuksesta

Iltalehden uutinen Risto Ojanperän paluusta pelinjohtajaksi

Uutiset

Kuva:

Virkiä, Jymy ja JoMa voittoon sunnuntaina Halli-SM:ssä – Joensuussa yli 1400 katsojaa

6.2.2023

Halli-SM-alkulohkoissa pelattiin sunnuntaina 5.2. kolme ottelua. Jatkopaikkoja ei ollut tarjolla, mutta kolmen joukkueen lohkoissa kaikilla otteluilla on iso merkitys. Otteluissa nähtiin halliolosuhteet huomioon ottaen paljon takatilanteita, kaikkiaan 81, mutta juoksut jäivät suhteellisen vähiin. Joensuussa katsojamäärä oli suurin hallipeleissä vuoden 2014 Halli-SM-loppuottelun jälkeen. 

Kuva:

Draamaa Joensuussa – Kempeleen Kiri eteni naisten lopputurnaukseen

5.2.2023

Joensuun lauantaipäivän kolmen ottelun alkuturnauksessa oli jaossa naisten ensimmäinen lopputurnauspaikka, josta käytiin monivaiheinen taistelu. Pölyn laskeuduttua Kempeleen Kiri oli selvittänyt tiensä Lapualle, mutta vielä viimeisen ottelun viimeisen sisävuoron alkaessa kaikilla kolmella joukkueella oli mahdollisuus jatkoon.

/

Superpesis ja Ticketmaster Suomi laajaan yhteistyöhön

3.2.2023

Superpesis ja Ticketmaster Suomi ovat sopineet yhteistyöstä, jossa Ticketmaster Suomi toimii Superpesiksen virallisena lipunmyyntikumppanina.

Superpesis

Robert Huberin tie 2, 2. krs
01510 Vantaa
Yhteystiedot
Materiaalisalkku

Superpesis Facebook
Superpesis Youtube
Superpesis Twitter
Superpesis Instagram
Pesis.fi