Pääsisältö
Alajärven AnkkuritHyvinkään TahkoImatran Pallo-VeikotJoensuun MailaKempeleen KiriKiteen Pallo -90Koskenkorvan UrheilijatKouvolan PallonlyöjätManse PP, TamperePattijoen Urheilijat, RaaheSeinäjoen JymyJussitSotkamon JymyVimpelin Veto
Logosta etusivulle
Fera, RaumaHaminan PalloilijatHyvinkään TahkoJoensuun MailaJyväskylän KirittäretKempeleen KiriLapuan VirkiäMailattaret, VaasaManse PP, TamperePesäkarhut, PoriRoihuttaret, HelsinkiSeinäjoen Maila-Jussit
  • Logosta etusivulle

  • Etusivu
  • Uutiset
  • Joukkueet
  • Stadionit
  • Säännöt
  • Videot
  • Ottelut
  • Yhteystiedot

  • Etusivu
  •  /  Uutiset
  •  /  Vedon voitto Kouvolassa tekee runkosarjan voittotaistelusta kutkuttavan - Katso juoksukooste!

9.8.2018


Henri Puputti löi Kouvolassa kolme juoksua. Kuva: Antti Haapasalo

Vedon voitto Kouvolassa tekee runkosarjan voittotaistelusta kutkuttavan - Katso juoksukooste!

Vimpelin Veto ja Kouvolan Pallonlyöjät taistelevat runkosarjan voitosta tasapäin viimeisillä kierroksilla.



Kouvolan Pallonlyöjät - Vimpelin Veto 1-2 (3-4, 7-6, 0-1)

Vimpelin Vedon voitto tiistai-illan ottelussa Kouvolan Pallonlyöjiä vastaan aivan runkosarjan kalkkiviivoilla nosti järviseutulaiset kuin varkain tasapisteisiin sarjaa kesäkuun alusta johtaneen kymenlaaksolaisjoukkueen kanssa. Suurempi määrä kolmen pisteen voittoja pitää Pallonlyöjät tällä hetkellä Vimpelin edellä, tosin kouvolalaisilla on myös yksi ottelu vähemmän pelattuna.

Vedon kapteeni Henri Puputti ei peitellyt voiton henkistä painoarvoa syksyä ajatellen.

– Jos ne (KPL) olisi taas meidät kylvettänyt täällä, niin olisihan heillä ollut etulyöntiasema syksyä kohden. Meille tämä oli henkisesti tärkeä ja nyt on kiva lähteä syksyä kohti, kun on täälläkin voitettu, Puputti arvioi.

Vimpelin Vedolla on kaksi runkosarjan peliä jäljellä, Kouvolalla kolme. Miesten Superpesiksen sarjatilanteen löydät tästä linkistä.

Uutiset

/

Halli-SM alkaa pian - ottelut suorina lähetyksinä Ruudussa!

26.1.2023

Kuva:

Toni Kohonen valittiin Urheilugaalassa Suomen urheilun lähettilääksi

13.1.2023

Toni Kohonen valittiin eilen 12.1. Urheilugaalassa Suomen urheilun lähettilääksi.

/

Hyvää joulua ja menestystä uuteen vuoteen 2023!

23.12.2022

Pesäpallon 100-vuotisjuhlavuosi alkaa lähestyä loppuaan. Kansallispelimme juhlavuosi on tarjonnut hienoja hetkiä niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin. Tästä on hyvä jatkaa kohti pesäpallon seuraavaa sataa vuotta.

Superpesis

Robert Huberin tie 2, 2. krs
01510 Vantaa
Yhteystiedot
Materiaalisalkku

Superpesis Facebook
Superpesis Youtube
Superpesis Twitter
Superpesis Instagram
Pesis.fi