Pääsisältö
Haminan PalloilijatHyvinkään TahkoImatran Pallo-VeikotJoensuun MailaKankaanpään MailaKempeleen KiriKiteen Pallo -90Koskenkorvan UrheilijatKouvolan PallonlyöjätManse PP, TamperePattijoen Urheilijat, RaaheSeinäjoen JymyJussitSiilinjärven PesisSotkamon JymyVimpelin Veto
Logosta etusivulle
Fera, RaumaHyvinkään TahkoJoensuun MailaKempeleen KiriKirittäret, JyväskyläLapuan VirkiäManse PP, TampereMynämäen VesaPesä Ysit, LappeenrantaPesäkarhut, PoriRoihuttaret, HelsinkiSeinäjoen Maila-JussitSiilinjärven Pesis
  • Logosta etusivulle

  • Etusivu
  • Uutiset
  • Joukkueet
  • Stadionit
  • Säännöt
  • Videot
  • Ottelut
  • Halli-SM
  • Yhteystiedot

  • Etusivu
  •  /  Uutiset
  •  /  Virkiän Superpesisnaisilta lapuankielinen talk-show

20.3.2019


Kuva: Lapuan Virkiä

Virkiän Superpesisnaisilta lapuankielinen talk-show

"Kirpiät Virkiät" tekee kunniaa lapualaasuudelle.

Lapuan Virkiän Superpesis-naiset yllättivät ja alkavat julkaista omaa keskusteluohjelmaa VirkiäTV Youtube-kanavallaan. 



"Kirpiät Virkiät" - on maailmanhistorian 1. lapuankielinen talk show, joka pureutuu lapualaisuuteen, sen kieleen ja identiteettiin. Noin kaksi kertaa kuussa ilmestyvän keskusteluohjelman avausjakso julkaistiin keskiviikkoaamuna. 

Ohjelman emännät Emma Kiviniemi ja Emmi Viitala ovat paljasjalkaisia lapualaisia ja Virkiän omia kasvatteja. Lapualaisuus ja oma kieli ovat pelaajile sydämen asia. 

- Oma kieli ja murre on meille tärkeä ja yhdistävä asia, josta olemme aidosti ylpeitä. Vaikka opiskelemme tällä hetkellä toisella paikkakunnalla, ei murre ja lapualaisuus katoa meistä koskaan mihinkään. Tätä pyrimme vaalimaan myös Kirpiät Virkiät -sarjassa, Kiviniemi ja Viitala toteavat. 

Kirpiät Virkiät avausjaksossa vieraana on 1. vuotta Lapualla pelaava Eveliina Lämsä, jolta tentataan mm. lapualaisten murresanojen merkitystä. Jokaisessa jaksossa on vaihtuvat vieraat elämän eri osa-alueilta.

Uutiset

/

Pesäpalloliitto siirtää talvikauden aloitusta – “tässä tilanteessa tarvitaan uutta ja innovatiivista ajattelua”

15.1.2021

Halli-SM-turnausten oli määrä käynnistyä tammikuun lopulla. Pesäpalloliitto on kuunnellut seurojen näkemyksiä, seurannut tiiviisti viranomaisohjeita ja tilannekuvan kehittymistä. Kesän 2020 onnistumiset rohkaisevat tekemään myös talvikauden pelitapaan muutoksia ja siirtämään sen aloitusta maalis-huhtikuulle.

11

Joensuun Maila välieräuusinnassa ja kiihkeässä paikallisottelussa viikonloppuna – Ruutu näyttää molemmat matsit!

14.1.2021

Joensuun Maila kohtaa perinteikkäissä tammikuun tasonmittaus -harjoitusotteluissaan Kiteen Pallo -90:n perjantaina 15.1. kello 18 alkaen ja Kouvolan Pallonlyöjät sunnuntaina 17.1. kello 15.45 alkaen. Joensuu Areenaan ei voida ottaa yleisöä koronaviruspandemian aiheuttaman poikkeustilanteen vuoksi, mutta molemmat ottelut ovat tilaajien katsottavissa Ruudussa ja sanomalehti Karjalaisen sivuilla selostettuina suorina lähetyksinä.

Mari

Mari Mantsinen jatkaa Kirittärissä ainakin kaksi seuraavaa kautta – ”jatkossakin huippulukkari joukkueessamme”

13.1.2021

Kirittäret on kiinnittänyt mestarijoukkueensa lukkarin Mari Mantsisen pidemmällä sopimuksella seuran paitaan. Mantsinen jatkaa Jyväskylässä ainakin kauden 2022 loppuun saakka.

Superpesis

Robert Huberin tie 2, 2. krs
01510 Vantaa
Yhteystiedot
Materiaalisalkku

Superpesis Facebook
Superpesis Youtube
Superpesis Twitter
Superpesis Instagram
Pesis.fi