Pääsisältö
Alajärven AnkkuritHyvinkään TahkoImatran Pallo-VeikotJoensuun MailaKempeleen KiriKiteen Pallo -90Koskenkorvan UrheilijatKouvolan PallonlyöjätManse PP, TamperePattijoen Urheilijat, RaaheSeinäjoen JymyJussitSotkamon JymyVimpelin Veto
Logosta etusivulle
Fera, RaumaHaminan PalloilijatHyvinkään TahkoJoensuun MailaJyväskylän KirittäretKempeleen KiriLapuan VirkiäMailattaret, VaasaManse PP, TamperePesäkarhut, PoriRoihuttaret, HelsinkiSeinäjoen Maila-Jussit
  • Logosta etusivulle

  • Etusivu
  • Uutiset
  • Stadionit
  • Säännöt
  • Videot
  • Ottelut
  • Hyväntekeväisyys
  • Henkilökuvat
  • Yhteystiedot

  • Etusivu
  •  /  Uutiset
  •  /  Voi rähmä! Polvivamma pitää Anu Kiviharjun sivussa koko kauden

9.4.2017

Ikävä loukkaantuminen pitää Anu Kiviharjun poissa pelikentiltä alkavan kauden. Kuva: Pekka Tuominen.

Voi rähmä! Polvivamma pitää Anu Kiviharjun sivussa koko kauden

Manse PP:n naisten superpesisjoukkueesta kuuluu ikäviä uutisia kauden kynnyksellä. Pesä Yseistä Lappeenrannasta Tampereelle siirtynyt Kankaanpään Mailan kasvatti Anu Kiviharju joutuu polvivamman vuoksi leikkaukseen ja jää sivuun koko kesän otteluista.

Pelinjohtaja Jarkko Pokela kertoo seuran sivuilla eturistisiteen menneen poikki.

– Se näytti vaarattomalta tilanteelta, mutta niinhän nuo polvivammat monesti näyttävät. Vähän tehtiin tilannekohtaista treeniä ja siinä napsahti poikki.

Loukkaantuminen kertoo urheilun raadollisuudesta. Kiviharjulla oli alla erinomainen harjoituskausi, jonka hedelmät jäävät nyt pelaajan roolissa korjaamatta.

– Anu on erittäin pidetty persoona, hän tulee kyllä joukkueen mukana olemaan. Katsotaan sitten, miten tilanne edistyy siitä. Toki Anu on urheilija ja asenteeltaan hyvä, niin tällaisestakin loukkaantumisesta hän pystyy toipumaan, Pokela kehuu.

Aiheesta lisää

Uutinen Anu Kiviharjun tilanteesta Manse PP:n sivuilla

Uutiset

Kuva:

Jarkko Pokela ja Sami Österlund Hyvinkään Tahkon pelinjohtajakaksikoksi

28.9.2023

Suomen mestaruuden Pesäkarhuissa voittanut Jarkko Pokela siirtyy Hyvinkään Tahkon miesten viuhkanvarteen kahden vuoden sopimuksella. Työparikseen Pokela saa pesäpallon teknisen ja taktisen taitajan Sami Österlundin, joka solmi niinikään Tahkon kanssa kahden vuoden pelinjohtajasopimuksen.

Kuva:

Superpesis Oy:n hallitus järjestäytyi - Sami-Petteri Kivimäki täydentämään Superpesiksen hallitusta

27.9.2023

Superpesis Oy ja sen hallitus aloittivat toimintansa elokuussa. Superpesiksen hallituksessa on nyt mukana kuusi jäsentä, kun Lecklén kehitys- ja henkilöstöjohtaja, entinen pesäpallon mestaripelinjohtaja Sami-Petteri Kivimäki liittyy hallitukseen mukaan.

Kuva:

Pudotuspelien arvokkaimmaksi valittu Emilia Linna vahvistaa: "Mestaruus maistuu edelleen tosi hyvälle"

27.9.2023

Superpesis -kausi huipentui kuluneena lauantaina Tampereella, kun Porin Pesäkarhut ryösti mestaruuden itselleen viidennessä loppuottelussa. Yksi porilaisten avainpelaajista mestaruuden takana oli pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi valittu Emilia Linna.

Superpesis

Robert Huberin tie 2, 2. krs
01510 Vantaa
Yhteystiedot
Materiaalisalkku

Superpesis Facebook
Superpesis Youtube
Superpesis Twitter
Superpesis Instagram
Pesis.fi