IPV nousemassa Talvisuperin sensaatioksi, Fera jatkaa tappioitta
Kolme joukkuetta on jo varmistanut jatkopaikkansa Talvisuperissa. Miesten finaaliviikonlopussa Seinäjoella 29.–30.3. nähdään Kouvolan Pallonlyöjät ja Sotkamon Jymy. Matkalippunsa naisten finaaliviikonloppuun Tampereelle 22.–23.3. on ensimmäisenä lunastanut Jussittaret Seinäjoelta.
Atte Hakala ohjeisti Imatran Pallo-Veikkojen pelaajia Talvisuperin ottelussa Kempeleen Kiriä vastaan 2.2. Ⓒ Antti Haapasalo
Viikonloppu tarjosi todella mielenkiintoisia ottelutuloksia. Miesten A-lohko meni hyvin kimurantiksi lohkovoittonsa varmistaneen Sotkamon Jymyn takana, kun Imatran Pallo-Veikot peittosi Joensuun Mailan Ouluhallissa lukemin 1–0 (1–1, 2–1). IPV nousi lohkon toiselle jatkoonmenijän paikalle Kiteen Pallon esittäessä huiman kirin, mikä pakotti raahelaisen Pattijoen Urheilijat kotiutuskilpailuun.
– Ulkopeli antaa tällä hetkellä mahdollisuuden siihen, että taistelemme voitosta ihan ketä vastaan vaan. Sisäpelin kanssa meillä on paljon tekemistä, mutta uskon, että se tulee sieltä. Meillä on sisäpeliin ihan hyvät aihiot – tarvitaan vain hieman lisää onnistumisia, totesi Superpesiksessä debytoiva uusi IPV-luotsi Atte Hakala päättäväisesti Ruudun haastattelussa.
Toista jatkopaikkaa kärkkyvät IPV:n lisäksi JoMa ja PattU. Myös B-lohkossa jatkopaikkaan on mahdollisuuksia lohkokärki KPL:n lisäksi kolmella joukkueella. Vimpelin Veto ja Hyvinkään Tahko kohtaavat päätöskierroksella. Jos Tahko voittaa kahden pisteen arvoisesti, mahdollisuus voi aueta myös tamperelaiselle Manse PP:lle.
Fera voitti ”El Satakunnicon”
Naisten A-lohkossa nähtiin lauantaina todellinen trilleri, jossa Lapuan Virkiä kukisti Jyväskylän Kirittäret kotiutuskilpailussa 2–1 (2–1, 0–2, 1–0). Virkiä tarvitsee päätöskierroksen ottelusta Jussittaria vastaan pisteen varmistaakseen jatkopaikkansa. Ennen Etelä-Pohjanmaan paikallisderbyä Kirittäriltä vaaditaan 2–0-voitto Joensuun Mailasta, jotta joukkueen haaveet pysyvät elossa.
Lauantain päiväottelun tulos avasi mahdollisuuden Jussittarille eikä joukkue jättänyt sitä käyttämättä. Neljä lyötyä iskenyt Go-On Superjokeri Aino-Kaisa Mantere takoi molempien jaksojen alkutahdit, kun Jussittaret jatkaa finaaliviikonloppuun 2–0 (5–1, 4–2) -voitolla vaasalaisesta Mailattarista. Etelä-Pohjanmaan paikallisderbyssä Virkiää vastaan on panoksena lohkovoitto Seinäjoella 8.3.
B-lohkossa Manse PP Tampereelta jatkoi siipirikkoisenakin vahvaa menoaan, kuten myös Aamulehti kertoi. Kuparinen kuitenkin rikkoontui, kun Pöytyän Urheilijoiden Essi Ilmanen löi Mansen kentästä ensimmäisen juoksun tämän kauden Talvisuperissa.
Janakkalan Janan kasvatti Johanna Ylöstalo on uusi kasvo Mansen joukkueessa. Ⓒ Antti Haapasalo
Karhuhallin lehterit täyttyivät Satakunnan paikalliskohtaamiseen raumalaisen Feran ja porilaisen Pesäkarhujen välillä. Joukkueet tarjosivat katsojille huiman pienten marginaalien jännitysnäytelmän, kuten odottaa sopi. Fera esitteli liki viisi eri juoksujen lyöjää ja oli aavistuksen terävämpi sisäpelissä, mikä riitti ”El Satakunnicon” voittoon.
– Laatua pitää olla, että tilanteita ja juoksuja saa. Meillä ulkopeli oli ihan hyvää, mutta pikkuisen jäi sisäpelissä piippuun. Tiukka vääntö, vastustaja oli tuon verran sisällä parempi ja ansaitsi voittonsa, tunnusti Pesäkarhujen pelinjohtaja Jussi Haapakoski.
Feran luotsi Juho Kaikko kiitteli omiensa esitystä, vaikka muutamia toissijaisia virheitä vielä molemmin puolin nähtiinkin.
– Voitto maistuu tosi hyvältä. Olimme sitkeitä ja pystyimme koko ajan roikkumaan tuloksessa kiinni. Pelasimme erittäin laadukasta sisä- ja ulkopeliä.
– Olemme paljon panostaneet sisäpeliin, jonka kanssa meillä oli vähän haasteita viime kesänä. Näimme tosi laadukasta lyömistä meiltä – tietysti sinne vähän vielä mahtuu virheitä, turhia paloja ja muita, mutta erittäin ylpeä olen joukkueesta.
B-lohkon kolmen kärjellä on kaikilla yhä mahdollisuutensa finaaliviikonloppuun. Manse jatkaa pistemenetyksittä, mutta jäljellä ovat ottelut Pesäkarhuja ja Feraa vastaan. Pesäkarhuilta vaaditaan mieluiten kolmen pisteen voitto Mansesta eikä silloinkaan jatkopaikka ole omissa käsissä. Fera on voittanut molemmat kaksi pelaamaansa ottelua, mutta ohipeleihin ei ole tasaisessa lohkossa jatkossakaan varaa.
Sunnuntain iltaottelussa Roihuttaret Helsingistä kukisti Laitilan Jyskeen 0–1 (1–5, 0–0).
Talvisuperin kaikki ottelutulokset ja otteluohjelma löytyvät ottelut-sivulta. Pääsyliput kaikkiin Talvisuperin otteluihin myy Ticketmaster.