Joukkueet naisten finaaliviikonloppuun selvillä – ”ei sinne lähdetä neljänneksi jäämään”
Naisten Talvisuperin B-lohkossa isoimmat asiat ratkesivat lauantaina. Manse PP Tampereelta varmisti jatkopaikkansa kukistamalla kotihallissaan pelanneen Pesäkarhut Porista kotiutuskilpailussa 2–1 (0–1, 4–2, 2–1). Iltaottelussa Fera Raumalta teki saman ja vei helsinkiläiseltä Roihuttarilta kaikki kolme pistettä numeroin 0–2 (5–6, 2–3).
Talvisuper 2025. Ⓒ Antti Haapasalo
Pienten marginaalien tulokset tarkoittivat Pesäkarhuille jäämistä finaaliviikonlopun ulkopuolelle. Joukkue kärsi tappiot molemmille lohkon kärkijoukkueille, Manselle ja Feralle. Lisäksi avausottelun pistemenetys Roihuttarille saattoi lopulta maksaa paljon. Päälle tulivat myös kokoonpanohuolet, sillä Tiia Peltonen ei Talvisuperissa pelannut ja Johanna Pirskanen vain yhden ottelun.
Positiivisiakin elementtejä Pesäkarhujen pelistä löytyi. Lauantaina joukkue piti Mansen pihdeissään kuuden vuoroparin ajan, mutta ratkaisuhetkillä ote kirposi.
– Kuusi vuoroparia olimme hyvinkin pelissä kiinni ja pelin päällä. Sitten annoimme vähän ilmaiset juoksut. Sitä kautta Manse pääsi peliin kiinni, ja lyönti alkoi heillä käymään selkeästi paremmin. Paljon hyvää, mutta tappio kismittää paljon, pelinjohtaja Jussi Haapakoski harmitteli Ruudun haastattelussa.
Manse lähtee paalupaikalta kotihallissaan ensi viikonloppuna pelattavaan finaaliviikonloppuun voitettuaan Feran sunnuntaina. Raumalaisten lukkarina hääri ansiokkaasti vasta 15-vuotias Julia Rusanen. Mansen viisi ottelua ja viisi voittoa on komea saldo – erityisesti, kun kokoonpano on elänyt tamperelaisleirissäkin matkan aikana.
– Paljon on ollut muuttuvia tekijöitä ja paljon erilaisia kokoonpanoja. On kaivettu pelaajia joskus ympäri Suomenkin. Siihen nähden tulokseen pitää olla tyytyväinen. Prosessi kohti kesää on tosin ollut yksilöpainotteista, koska joukkueena emme ole päässeet pelaamaan ja harjoittelemaan aina niin ehjästi, pelinjohtaja Manu Vartia avasi.
– Olen tosi tyytyväinen, että ensi viikonlopulle tulevat finaaliviikonlopun kaksi kovaa peliä. Se oli meidän tavoitteemme ja se on ollut meille isoin tulostavoite Talvisuperissa. Saamme kaksi kovaa peliä, mutta totta kai sinne lähdemme pelaamaan voitosta ja menestymisestä, Vartia painottaa.
Jos useammalla joukkueella on ollut kokoonpanon kanssa haasteita, niiden kanssa on erityisesti paininut Fera. Siihen taustaan peilaten paikka finaaliviikonlopussa maistuu Raumalla erityisen makealta. Feran edellisestä talvikauden naisten SM-mitalista on ehtinyt vierähtää 12 vuotta. Ratkaisun tuoneeseen Roihuttaret-otteluun Fera sai kokoonpanoonsa lukkari Ilona Hakoniemen, joka esittikin suorastaan jäätäviä otteita lautasen äärellä.
– Meidän ulkopelimme kanssa, Uuno Turhapuroa lainatakseni, meinasi hymy hyytelöityä jossain vaiheessa. Oli hurjaa touhua, mutta Ilonalta ihan loistava peli lautasella – kyllä tämä oli Ilonan show meidän ulkopelimme, että kestimme, veisteli pelinjohtaja Juho Kaikko.
– Tosi paljon meillä on ollut loukkaantumisia ja olemme hirmu määrän joutuneet kokoonpanoa pyörittämään. Emme ole varmaan kahta peliä peräkkäin pelanneet samalla kokoonpanolla. Finaaliviikonlopun paikka oli tavoitteena ja se on nyt saavutettu. Sehän tietysti on selvää, että ei sinne lähdetä neljänneksi jäämään, vaan totta kai menestymään, Kaikko päättää.
Naisten Talvisuperin välierät Tampereella la 22.3.
Lapuan Virkiä vs. Fera, Rauma 13.00
Manse PP, Tampere vs. Jussittaret, Seinäjoki 17.00
Voittajat sunnuntain loppuotteluun (kello 16), häviäjät pronssiotteluun (kello 12)
Naisten Talvisuperin alkulohkovaiheen tilastovoittajat
Etenijäkuningatar: Saaga-Angelia Raudasoja, Manse – 12
Lyöjäkuningatar: Sara Kujanen, Kirittäret – 0+16=16
Kärkilyöntitilaston voittaja: Viivi Partanen, Kirittäret – 25
Tehopelaaja: Janette Lepistö, Virkiä – 0+16+3=19
Kärkilyönti-onnistuja, vähintään 4 ja 5 ottelua: Petra Äkkinen, Mailattaret – 76,9 %
Kärkilyönti-onnistuja, vähintään 3 ottelua: Aurora Frantsila, Fera – 80,0 %
Kunnarin lyöjät: Elisa Pauna, Pesäkarhut; Kaisa Peräaho, Virkiä ja Johanna Ylöstalo, Manse
Lisää tilastoja löytyy tämän sivuston tilastot-sivulta.
Finaaliviikonloppujen pääsyliput myynnissä Ticketmasterissa!
Talvisuper-kausi 2025 huipentuu naisten finaaliviikonloppuun Tampereella 22.–23.3. ja miesten finaaliviikonloppuun Seinäjoella 29.–30.3.
Selvästi edullisin ratkaisu on koko viikonlopun lippupaketti sisältäen neljä huippuottelua hintaan 40 € (vain 10 € / ottelu)! Viikonloppuliput ovat saatavissa ainoastaan etukäteen Ticketmasterista.
Myös päiväliput ja yksittäisten otteluiden liput ovat edullisempia etukäteen hankittuina. Yksittäisten otteluiden liput naisten finaaliviikonloppuun tulevat myyntiin maanantaina kello 12, kun kaikki jatkoon päässeet joukkueet ovat selvillä.
Alle 17-vuotiaille sisäänpääsy otteluihin on maksuton, jos paikkoja on jäljellä.
Päivitetty 16.3. klo 19.20 kärkilyöntitilaston voittajaksi Viivi Partanen