Länsi palasi voittojen tielle naisten arvo-ottelussa
Vuosi sitten Idän naiset pysäyttivät Lännen peräti 12 arvo-ottelun mittaisen voittokulun. Kurssinmuutos oli kuitenkin vain hetkellinen, sillä Länsi palasi valtaistuimelle 0–2 (2–3, 3–4) -voitolla Kouvolassa lauantaina.
Länsi palasi valtaistuimelle naisten arvo-otteluissa. Ⓒ Linnea Laatikainen
Idän vahvin rynnistys koettiin jaksotauon molemmin puolin. Neljännen tasoittavalla Emmi Särkioja oli tehdä mahdottomasta mahdollisen, kun komea lyönti viuhui kakkosrajasta läpi. Pelituomari Kalle Hietanen kuitenkin näytti heti alkuun lyönnin menneen rajoitusalueelle, joten tilastoihin merkittiin vain Nelli Huotarin tuoma kavennusjuoksu.
Toinen jakso alkoi räväkästi. Idän ykköspalkittu Viivi Partanen iski takaa keskeltä läpi ja kiersi kunniajuoksun. Heti jatkoksi loistavaa lukkaripeliä avausjaksolla esittänyt ensikertalainen, joukkueensa kakkospalkittu Erica Rosendahl kotiutti vastustamattomalla välilyönnillä Partasen.
Länsi piti kuitenkin ottelun pääosin hallinnassaan. Itä sen sijaan sortui vastustajaansa enemmän räpylävirheisiin. Kentän paras Silja Syrjälä upotti kahdesti kumuran väliin ja pelasi virheettömästi ulkokentällä. Jenni Matola iski kauden ensimmäisen tavallisen lyödyn juoksunsa arvo-ottelussa. Idän ykköspalkittu, hallitseva vuoden lukkari Anni Heikkilä piti vastustajan kaaren ja sisäpelin vahvasti pihdeissään.
– Mukavaa oli ja nautin pelaamisesta. Yleensä peli silloin kulkee, kun siitä nauttii. Tyytyväinen olen omaan peliin. Se on kunnia-asia, kun sarjassa on niin monta hyvää lukkaria ja siitä joukosta poimitaan mukaan, Heikkilä kiitteli ottelun jälkeen.
Viidestä edellisestä naisten Itä-Länsi-ottelusta Silja Syrjälä on poistunut kahdesti kentän parhaana ja kahdesti ykköspalkittuna. Kahteen kentän parhaan titteliin ovat historian saatossa yltäneet vain Katja Saari (kolmesti) sekä Hanna Airaksinen, Kaisa Salmela ja Carita Toiviainen.
– Kumura oli tänään kivasti välissä. Arvostan tosi paljon pelaamista täällä, Itä-Länsi on hieno pesisjuhla. Hauskaa oli, Syrjälä iloitsi.
Silja Syrjälä valittiin toistamiseen urallaan kentän parhaaksi naisten Itä-Länsi-ottelussa. Ⓒ Linnea Laatikainen
Länsi vei ottelun kolmostilanteet 14–10. Idän pelinjohtaja Mattias Kitola olisi toivonut enemmän ruokaa pääkotiuttajille.
– Vähän harmi, kun kakkoskärjen yritykset menivät kopeiksi ensimmäisellä jaksolla eikä saatu Siri Eskolalle ja Erica Rosendahlille lisää kotiutuspaikkoja. Anni (Lännen lukkari Heikkilä) oli erinomainen silloinkin, kun pääsimme paineistamaan.
Toisella jaksolla Länsi löi palloa tylysti väliin ja nousi ansaittuun voittoon.
– Hyvät muistot tästä jäävät. Huippujoukkueen peliä pääsee johtamaan ja voittavat vielä päälle. Huipputekijöitä ovat kaikki ja laadukas jokeriosasto päälle, iloitsi kotikaupungissaan arvo-ottelun pelinjohtajana toiminut Lännen Juho Kaikko.
Kouvolan Itä-Länsi-viikonloppu jatkuu sunnuntaina tyttöjen ottelulla kello 11 ja miesten 90. juhlaottelulla kello 16. Sisäänkäynti sujuu jouhevimmin, kun liput varmistaa etukäteen Ticketmasterista.