Lotta Nummikari ja Porin Pesäkarhut kuumassa kotiutusvireessä
Porin Pesäkarhujen Lotta Nummikari on ollut naisten Superpesiksen alkukesän kotiuttajasensaatio. Toukokuun otteluissa loistanut Nummikari valittiin myös Oomin kuukauden pelaajaksi.
Lotta Nummikari ja Porin Pesäkarhut ovat aloittaneet kautensa vahvasti! / Kuva: Antti Haapasalo.
Porin Pesäkarhujen Lotta Nummikari majailee tällä hetkellä naisten lyöjätilaston toisella sijalla, kun seitsemän pelatun ottelun jälkeen 22-vuotiaan tilastoissa on 2+25 lyötyä. Henkilökohtainen lyötyjen juoksujen ennätys yhdellä Superpesis-kaudella on jo isketty uusiksi.
Vahvan alkukauden taustalta löytyy oikeanlainen mielentila, josta Nummikari jakaa kiitosta joukkueelleen.
- Olen saanut valmennukselta ja muilta pelaajilta luottoa taitoihini, niin ei ole itsellä ollut sellaisia henkilökohtaisia paineita. Sitä kautta rentous on ollut tekemisessä mukana, Nummikari kertoo.
Nummikari on lyönyt jokaisessa porilaisten ottelussa vähintään kaksi juoksua. Laitilan Jyskeen ulkokentästä Nummikari pamautti kauden toisessa ottelussaan peräti 1+9 juoksua.
Henkilökohtaiset onnistumiset ovat siivittäneet koko Pesäkarhujen joukkueen erinomaisiin suorituksiin alkukauden aikana. Porilaiset ovat voittaneet toistaiseksi kauden kaikki seitsemän peliään ilman pistemenetyksiä.
Pesäkarhut on kerännyt seitsemästä ottelusta täydet 21 pistettä. / Kuva: Antti Haapasalo.
Pesäkarhut on onnistunut tähän saakka lyömään yli 15 juoksua ja rakentamaan yli 23 kolmostilannetta ottelua kohden. Molemmissa sisäpelitilastoissa se on sarjan selvä kärkijoukkue.
Porilaisten ulkopeli on niin ikään ollut alkukauden aikana raudanlujaa. Pesäkarhut on päästänyt keskimäärin ainoastaan kaksi juoksua ottelua kohden, mikä on sarjan pienin lukema.
- Kun ulkopeli kestää, niin se mahdollistaa paljon asioita pelissä. Sitä kautta ei ole tullut paineita sisäpeliinkään. Ollaan saatu aika rennosti suorittaa ja mennä omien vahvuuksien kautta. Kun ollaan saatu peräkkäisiä onnistumisia sisäpelissä, niin kyllä se vapauttaa sitä sisäpelaamista myös, Nummikari iloitsee.
Superpesis-kausi on vanhentunut vasta kuukauden verran, mutta se on toden totta käynnistynyt porilaisten osalta erinomaisesti.
- Pitää tietysti olla tyytyväinen tuloksiin, mutta on vielä asioita, mitä hiotaan kuntoon. Erityisesti oikeanlaiseen tunnetilaan on keskitytty, että se pysyy yllä koko pelin ajan.
Missä pelillisissä asioissa riittää vielä hiottavaa?
- Ehkä sellaisia toissijaisia virheitä tulee vielä liikaa. Kopinnostopaloja tulee liikaa ja kaaripelissä pitää pystyä olemaan hereillä ihan koko ajan. Kun tulee kovempitempoisia pelejä, niin siinä tempossa pitää pysyä mukana.
Lotta Nummikari palasi kasvattajaseuransa paitaan täksi kaudeksi. / Kuva: Antti Haapasalo.
Kaksi edelliskautta Nummikari nähtiin Hyvinkään Tahkon lautasella ja tätä ennen porilainen syötti kaksi kautta Helsingin Roihuttarien paidassa.
Nummikari palasi kasvattajaseuraansa täksi kaudeksi, jossa hänen roolinsa on vakiintunut alkukauden otteluissa lyöjäjokeriksi. TalviSuperissa Pesäkarhujen oma kasvatti lukkaroi kolmessa ottelussa ja oli yhdessä ottelussa jokeripaidassa.
Myös kuluneen talven aikana harjoittelun painopisteenä oli lukkaripelaaminen.
- En talvella edes ajatellut, että minusta voisi tulla lyöjäjokeri, Nummikari paljastaa.
Tällä hetkellä joukkueen treeniarjessa keskittyminen on lyöjäjokerin roolissa, mutta lukkarointi ei kuitenkaan ole poistunut tulevaisuuden haaveista eikä omatoimiharjoittelusta, vaikka startti uudessa roolissa onkin ollut räjähtävä.
- Ehdottomasti on vielä haluja pelata lukkarina. Lukkaroinnista en luovu, porilainen päättää.
Pesäkarhujen joukkue on ollut myös kokonaisuudessaan kuumassa kotiutusvireessä
Vaikka Pesäkarhujen kausi 2023 päättyikin mestaruuteen, on se ollut edellisenä kahtena kautena hankaluuksissa kotiuttamisensa kanssa. Susanna Karjalaisen (o.s. Puisto) lopetettua pelaajauransa, porilaisten kotiutusprosentit ovat olleet edellisenä kahtena kautena alle 50%:n.
Mestaruuskaudella 2023 Pesäkarhujen kotiutusprosentti oli sarjan kuudenneksi paras (47,5%), mutta viime kauden kotiutustehokkuudessa porilaiset olivat vasta kahdeksansia (43,4%).
Nyt Pesäkarhut on ollut alkukauden tehokkain joukkue kotiutustilanteissa ja sen kotiutusprosentti on ollut huima 64%. Lukema on ollut alkukesän ylivoimaisesti paras. Tilastossa toisena olevan Manse PP:n kotiutusprosentti on 56%.
Lotta Nummikarin kotiutusprosentti alkukesän otteluissa on ollut kova 62,8%.
Pesäkarhujen joukkueesta vielä Nummikaria kovemmat kotiutusprosentit pöytään ovat lyöneet 19 juoksua lyönyt Tiia Peltonen (65,5%) sekä 14 juoksua lyönyt Emilia Linna (77,8%), jonka kotiutusprosentti on yli kymmenen juoksua lyöneistä pelaajista naisten Superpesiksen paras.
Nummikari sekä Pesäkarhut nähdään tositoimissa seuraavan kerran perjantaina 6. kesäkuuta, kun porilaiset iskevät yhteen Seinäjoen Maila-Jussien kanssa. Ottelu on nähtävissä sekä Ylen että Ruudun päälähetyksenä klo 18:15 alkaen.
Teksti: Miska Peltoniemi