Manse ja Jymy pelaavat Talvisuperin Suomen mestaruudesta
Kaksi parasta on ylitse muiden. Kempeleen Kirillä ja Kouvolan Pallonlyöjillä oli etsikkoaikansa, mutta miesten Talvisuperin loppuottelussa nähdään tuttu parivaljakko kahdelta edelliseltä syksyltä.
Sotkamon Jymy painoi kaasun pohjaan toisen jakson kolmannessa sisävuorossaan ja kukisti Kouvolan Pallonlyöjät Talvisuperin välieräottelussa 28.3.2026. Ⓒ Antti Haapasalo
Suomen mestaruudesta pelaavat Manse PP Tampereelta ja Sotkamon Jymy Joensuu Areenassa sunnuntaina kello 16. Pronssiottelu KPL:n ja KeKi:n välillä alkaa kello 12. Pääsyliput myy Ticketmaster. Ruudun studiolähetykset ovat katsottavissa suorina lähetyksinä ja tallenteina Ruutu+-tilauksella.
Jymy rallatteli toisella jaksolla
Jymyn ja KPL:n välieräottelu eteni juoksun pelinä kuusi vuoroparia. Jymy vei ensimmäisen jakson nimiinsä vahvan lähdön ansiosta. Toiselle jaksolle puolestaan KPL sai kaipaamansa alun, kun Barona-jokeri Patrik Wahlsten iski ottamattoman siivun kolmossaumaan. Enempäänkin olisi ollut mahdollisuuksia, mutta tänään ei ollut kouvolalaisten päivä Talvisuperissakaan.
Ratkaisu nähtiin kolmannen aloittavalla. Jymy sai juoksuhanat kunnolla auki ja karkasi voittoon lukemin 2–0 (2–1, 7–2).
– Kaksivaiheinen ottelu. Toisella jaksolla Koplalla oli toiseen vuoroon iskun paikka, mutta hyvin siinä käänsimme jakson kulun ja rallattelimme lopun. Tuntui kuitenkin siltä, että peli oli koko ajan hallussamme. Vastustaja jäi aika vähille tilanteille, arvioi kapteeni Kalle Kuosmanen Jymyn Instagram-haastattelussa.
Kaikkien aikojen lyöjäkuningas Roope Korhonen debytoi kuluvan kauden Talvisuperissa, joka jää hänen uransa viimeiseksi talvikauden kilpailuksi ja löi juoksun. Tulitukea antoivat eritoten toinen Barona-jokeri Aapo Hiltunen kahdella lyödyllä ja kolmesti kotiuttanut Samuel Huotari.
Roope Korhonen palasi peleille Talvisuperin välieräottelussa 28.3.2026. Ⓒ Antti Haapasalo
Manse vei loppuottelupaikan, vaikka ote lipesi toisella jaksolla
– Meidän teemamme on se, että haluamme joka matsin voittaa, kertoi kapteeni Aapo Komulainen Ruudun haastattelussa.
Taika pitää, kun jäljellä on enää yksi ottelu. KeKi kuitenkin laittoi vastustajansa tiukille viemällä toisen jakson voiton, vaikka Mansen Tomi Lehtonen löi tyhjän kentän kunnarillaan alkutahdit.
– Ei olisi tarvinnut toista jaksoa antaa kaverille. Vähän kaksijakoinen peli. Paljon hyviä juttuja, mutta itsekin töpeksimme aika paljon, myönsi Komulainen.
Kotiutuskilpailussa KeKin ulkokenttä nollasi kaksi ensimmäistä paria, mutta Manse osoitti sitkeyttä ja vei loppuottelupaikan tuloksella 2–1k (4–2, 2–3, 3–1).
– Talvikauden kaksi tasaisinta joukkuetta on loppuottelussa. Omilla vahvuuksilla lähdemme vääntämään, mutta tiukka peli tulee, se on ilman muuta tosiasia. Meillä on parannettavaa, emme tyydy tähän, Komulainen ennakoi sunnuntain huippuottelua.
– Alkuun on tultu hyvin. Se pyritään pitämään kesäänkin. Kun saamme pelille hyvän alun, oli tapa mikä hyvänsä, peliä on mukavampi jatkaa, Komulainen näki.
Manse voitti kaikki ottelunsa ja vei miesten Talvisuperin 2026 Suomen mestaruuden. Ⓒ Antti Haapasalo
Kaikkien Talvisuper-otteluiden lopputulokset ja aikataulut löytyvät ottelut-sivulta sekä pelaajatilastoja tilastot-sivulta.