Uutinen
Etelä
Länsi

Naisten Talvisuperissa vain kolmen pisteen voittoja – Mette Leskinen takoi tilastokärkeen!

Naisten Talvisuperissa koettiin jo lähestyvän pesäpallokesän huumaa, kun loppuunmyyty Keravan ja Sipoon Energia-areena täyttyi helsinkiläisen Roihuttarien ja porilaisen Pesäkarhujen kohtaamisessa. Todella kovan intensiteetin ottelu tempaisi katsojat täysillä mukaansa.

Barona Superjokeri Mette Leskinen oli liki pysäyttämätön, kun Pöytyän Urheilijat kukisti Laitilan Jyskeen kolmen pisteen arvoisesti. Ⓒ Antti Haapasalo

17.1.2026

Sitä ennen Pöytyän Urheilijat avasi Talvisuper-urakkansa arvokkaalla voitolla ja vei täydet kolmet pistettä Laitilan Jyskeen kustannuksella. Lohkokärjen parhaaksi arvostettiin Barona Superjokeri Mette Leskinen, joka nousi tilastoykköseksi iskemällä neljä lyötyä komeilla iskuilla.

Roihuttaret loi todellisen pesisbuumin Itä-Helsinkiin viime kesänä. Talvisuper-avauksen perusteella vastaavaa on luvassa tälläkin kaudella. Ⓒ Antti Haapasalo

Naisten Superpesis-kauteen lähdetään hyvin mielenkiintoisesta tilanteesta, kun useampi 2000-luvun kärkijoukkue käy uudistumisprosessia läpi. Lapuan Virkiä viikko sitten ja Pesäkarhut Porista tänään lauantaina kuitenkin muistuttivat, ettei kestomenestyjiä voi ohittaa menestysmahdollisuuksia spekuloitaessa. Eveliina Lämsä loisti etukentällä ja tehtaili useita tärkeitä paloja, kun Pesäkarhut kukisti Roihuttaret Keravalla 0–2 (1–2, 2–3). Barona Superjokerina pelannut Annika Linna ratkaisi avausjakson kahdella peräkkäisellä onnistumisellaan.

Yksi Pesäkarhujen isoja ilonaiheita. Elisa Hynyn viime kausi jäi kokonaan väliin loukkaantumisen vuoksi, mutta nyt Hynyltä nähtiin loistavaa kopparipeliä. Ⓒ Antti Haapasalo

Virkiä kukisti viikon takaisessa Talvisuper-avauksessaan nuorella kokoonpanollakin Oulun Lippo Naiset. Se ei kuitenkaan kerro koko kuvaa sarjanousijan tilanteesta, sillä oululaisten pelissä oli paljon valopilkkuja.

– Todella mukavaa oli päästä pelaamaan uudella joukkueella, vaikka tietysti harmittaa, ettei saatu pisteitä, kapteeni Jonna Heinula totesi.

Kaksi ennakkosuosikkia avaavat naisten Talvisuper-urakkansa ensi viikonloppuna, kun Jussittaret Seinäjoelta kohtaa paikalliskilpailijansa Mailattaret Vaasasta ja Virkiän sekä hallitseva mestari Manse saa vieraakseen Pöytyän Urheilijat.

Talvisuperin otteluohjelmat löytyvät kokonaisuudessaan ottelut-sivulta. Pääsyliput kaikkiin Talvisuper-otteluihin myy Ticketmaster.