Jussi Korhonen palaa Kempeleen Kiriin, Topi Hurskainen pitkällä sopimuksella Joensuun Mailaan
Sotkamon Jymyssä kolme SM-hopeaa voittanut Jussi Korhonen siirtyy Kempeleen Kiriin, jossa Jymyn kasvatti pelasi alkukauden 2017. Topi Hurskainen on puolestaan allekirjoittanut Joensuun Mailan kanssa 2+1-vuotisen sopimuksen.
Jussi Korhonen tekee paluun Kempeleen Kiriin. Kuva: Lassi Karvonen.
Kempeleen Kirin päättynyt kausi oli alavireinen, mutta Jussi Korhonen näkee horisontissa mahdollisuuksia.
– Kempeleestä jäi hyvät muistot pari vuotta sitten, mikä vaikutti paljon päätökseeni. Sotkamossa pelit menivät hyvin ja joukkue oli mukava, mutta tässä vaiheessa ympäristön muutokset olivat paikallaan myös pesäpallon ulkopuolella.
– Mielestäni KeKin joukkue on kovalyöntinen ja sopivan nuori, jolla on mahdollisuudet pelata jopa mitalipeleissä. Pelinjohtajana aloittava Jussi-Pekka (Tanskanen) on minulle entuudestaan tuttu, mikä vaikutti myös valintaani.
Jussi Korhonen olisi haluttu pitää Kempeleessä edellisenkin visiitin jälkeen. Manageri Sami Saloranta ei kehuja säästele, kun erityisesti kopparipelistä puhutaan.
– Jussi on Superpesiksen paras kolmoskoppari, jonka vaikutus ulkopeliimme tulee olemaan todella suuri. Uskon Jussin kokemuksen Sotkamon Jymystä olevan arvokas lisä myös joukkueen sisäpeliin, jossa hänellä on mahdollisuudet isoon rooliin.
Lue Kempeleen Kirin tiedote kokonaisuudessaan seuran nettisivuilta!
Topi Hurskainen hyppää suuriin saappaisiin
Kasvattajaseuraansa Kiteen Pallo -90:tä peräti 11 kauden ajan Superpesiksessä edustanut Topi Hurskainen siirtyy 2+1-vuotisella sopimuksella Joensuun Mailan riveihin. JoMa on juhlinut Suomen mestaruutta kahdella edellisellä kaudella.
– Tästä on viisi-kuusi vuotta aikaa, kun silloin omassa pääkopassani mietin, että en mene koskaan JoMaan pelaamaan. Siinä oli silloin sellaista kotiseuturakkautta, Hurskainen naurahti Joensuun Mailan nettisivujen mukaan.
JoMan joukkueeseen jäi valtava tontti paikattavaksi, kun Tuomas Jussila siirtyi Imatran Pallo-Veikkoihin.
– Kova näytönhalu on totta kai ja itse haluaisin jatkaa siinä omassa roolissa ykköskärjen vaihtajana. Isot saappaat toki on täällä täytettävänä, mutta todella hyvillä mielin niitä lähden täyttämään. Kaikki avut on pärjätä siinä. Innokkain mielin tässä hommia lähdetään tekemään, Hurskainen totesi.
Antti Kiiskinen ja Riku Niemi jatkavat Sotkamossa
Sotkamon Jymy julkaisi tukun sopimuksia viime viikolla. Nimensä sopimuspapereihin rustasivat Pyhäjärven Pohdin kasvatti Antti Kiiskinen (2 vuotta) ja Reisjärven Pilkkeen kasvatti Riku Niemi (1 vuosi).
– Jymy on paras paikka opetella pesäpalloa ja kehittyä pelaajana. Haluan olla tulevaisuudessa johtava pelaaja kentällä, joten tähän peilaten tämä kaksivuotinen sopimus on minun kannalta hyvä päätös, Kiiskinen totesi Sotkamon Jymyn tiedotteessa.
Lisäksi uusia vastuunkantajia nostetaan edustuksen rinkiin omista junioreista. Aatu Saastamoinen jatkaa yksivuotisella sopimuksella. B-poikien mestarijoukkueesta harjoitusryhmään nousevat Aapo Komulainen ja Kalle Kuosmanen.