Uutinen

Poikien Itä–Lännen parhaana palkittiin JoMan vasta 17-vuotias Elmeri Lonkainen: ”Vähän mietin, tuleeko kutsua peliin ollenkaan!”

Itä–Lännen viikonloppu Sotkamon Hiukassa alkoi perjantaina iltapäivällä poikien 65. kohtaamisella. Sadekuurot väistivät käytännössä koko ottelun ajan Marjex Stadionin, kun Idän pojat taistelivat huonon alun jälkeen voittoon kotiutuskisan kautta 2–1 (1–5, 3–0, 0–0, 2–1).

Vuonna 2006 syntynyt Elmeri Lonkainen pelasi uransa toisen poikien Itä-Lännen. Kuva: Linnea Laatikainen.

4.8.2023

Länsi oli vienyt voiton kahdessa edellisessä poikien 2020-luvun ottelussa Tampereella ja Porissa, joten voitot ovat nyt Idän hyväksi 34–30.

Varsinaisilta jaksoiltaan hyvinkin kaksijakoisen ottelun takia kentältä ei löytynyt ylivertaista sankaria. Kentän parhaana palkittiin Idän polttaja ja vaihtaja Elmeri Lonkainen, 17, joka mahtuu ikänsä puolesta poikien otteluun kahden seuraavankin kauden ajan.

– Vähän mietin, tuleeko kutsua peliin ollenkaan! Kauden aikana on ollut hankaluuksiakin, kuittasi Joensuun Mailan kasvatti Lonkainen vaatimattomasti.

Ottelun tehokkain pelaaja oli kiistatta Lännen jokerikotiuttaja, Seinäjoen Jymy-Jussien Superpesiksen miehistöstä jo vakiopaikan napannut Aapo Hiltunen, 19. Hiltunen kävi lyöntivuorossa vain viidesti, joista kolmesti avausjaksolla ja seuraavaksi vasta supervuoroparissa ja kotiutuskisassa. Avausjakson kolmen lyöntivuoron saldo oli neljä lyötyä juoksua ja kärkilyöntisaldo 6/8.

– Hyvin oli lyönti itellä kepissä, joten mikä oli pelatessa. Eipä sille maha mitään, jos tilanteita ei tule, kommentoi Muhoksen Pallo-Salamien kasvatti Hiltunen.

Idän toisen jakson voittojuoksun löi komealla kumuralla Siilinjärven Pesiksen kasvatti Veeti Venäläinen, 19.

Kotiutuskisassa Idän pelastivat kotikentällään pelanneet Sotkamon Jymyn kaksikot. Samuel Huotari ja Valtteri Virtanen löivät avaavalla juoksut, jotka toivat Eemil Salminen ja Mikke Tschesmenski.

Idän ykköspalkittu oli mailan varressa täydellistä työtä (kl 4/4) ilman paloja tehnyt ja ulkovuoroissa polttajana neljä paloa heittänyt Kouvolan Pallonlyöjien Akseli Pitkänen, 17.

– Nyt alkaa tuntua väsymys, koska viime päivinä on paineltu ympäriinsä, Pitkänen hymähti.

Kentän parhaana palkitulle Lonkaiselle Itä–Länsi oli leiriottelutkin mukaan lukien vasta toinen. Debyytti oli viime kaudella. Parin viime kauden aikana Lonkainen on edustanut myös Kiteen Palloa ja Sotkamon Jymyä.

– Kiteellä kävin kauden poikien superin joukkueessa. Sotkamoon tulin pelaamaan suomensarjan loppuvaiheessa viime kesänä, kun Joensuussa ei ollut sen tason miesten sarjapaikkaa. Kävimme Jymyssä yhdessä (lukkarina perjantaina Idällä aloittaneen) Ukko Schroderuksen kanssa, Lonkainen taustoitti.

Haastattelu keskeytyy muutamaksi sekunniksi KiPan pelinjohtaja Sami Partasen käydessä onnittelemassa yhden ottelun tällä kaudella JoMassa miesten Superpesiksessä pelannutta Lonkaista.

Mikä onkaan sopimustilanteesi?

– JoMan sopimus kattaa vielä ensi kauden. Tavoitteena on tietysti Superpesis, mutta ensin olisi hyvä päästä pelaamaan johonkin lainalle miesten Ykköspesistä!

Perjantaina Lonkainen kirjautti kakkonen hihassaan kärkilyöntisaldon 5/8 ja heitti ulkona kolmospolttajana viisi paloa.

– Olihan nämä aika lailla seurapeleistä tuttuja rooleja, vaikka olenkin ollut useimmin kolmonen ja kakkospolttaja.

– Hyvin kestimme supervuoroparin huonon avaavamme jälkeen. Ulkovuoroon mennessä kyllä harmitti, että kesän ensimmäinen kopinnostopaloni katkaisi sisävuoromme.

Joukkueiden kakkospalkitut olivat Idän puolella kaksi juoksua tuonut ja ulkona ykkösvahtina viisi paloa tehnyt Jymyn Salminen ja Lännen riveissä toisen jakson lukkaroinut Hyvinkään Tahkon Elmeri Iivonen, jolle kertyi viisi heitettyä paloa.