Uutinen

Superpesiskausi käyntiin Fuengirolassa 25.-26.4. – 11 ennakkolippujen myyntipistettä Aurinkorannikolla!

Fugepesis-tapahtuma avaa superpesiskauden jo neljäntenä vuonna peräkkäin Fuengirolassa 25.-26.4. Naisten huippuottelussa lauantaina kohtaavat viime syksyn mitalijoukkueet Lapuan Virkiä ja Pesäkarhut Porista. Sunnuntaina kentällä nähdään kaikkien aikojen pesäpalloilija Toni Kohonen ja kaikkien aikojen lyöjäkuningas Jere Dahlström, kun uudistunut Kouvolan Pallonlyöjät hakee sarja-avauksesta pisteitä Vimpelin Vedolta. Tapahtuman ennakkolipunmyynti käynnistyy 11 myyntipisteessä Benalmádenassa, Calahondassa, Fuengirolassa ja Torremolinoksessa sunnuntaina 23. helmikuuta.

Iloista pesiskansaa Pabellon Elola -stadionilla kauden 2019 avauspelissä. Kuva: Joona-Pekka Hirvonen. Ⓒ Joona-Pekka Hirvonen / Joona-Pekka Hirvonen

21.2.2020

Tällä kertaa Elola-stadionilla nähdään todellisia huippuotteluita, kun vastakkain ovat viime vuosien menestysjoukkueet. Naisten superpesiskauden avauksessa viime kauden pronssimitalisti Lapuan Virkiä kohtaa hopealle yltäneen Pesäkarhut Porista lauantaina 25.4. kello 13. Miesten osalta nähdään syksyn pronssiottelun uusinta sunnuntaina 26.4. kello 14, kun kymmenen vuoden mitaliputkensa jälkeen neljänneksi jäänyt Vimpelin Veto halajaa revanssia Kouvolan Pallonlyöjistä.

Superpesiksen kohusiirrot toivat Kouvolaan kaikkien aikojen lyöjäkuninkaan Jere Dahlströmin Imatran Pallo-Veikoista ja kaikkien aikojen pesäpalloilijan Toni Kohosen Oulun Lipon ykköspesisjoukkueesta. Sähköä on ilmassa heti avauskierroksella, kun sarjapisteistä pelataan takuulla lämpimässä ottelussa Espanjan auringon alla.

Fugepesis-tapahtuman pääsyliput ovat ottelukohtaisia. B-katsomolohkon ennakkolipunmyynti alkaa 11 myyntipisteessä Benalmádenassa, Calahondassa, Fuengirolassa ja Torremolinoksessa sunnuntaina 23.2. Lipun hinta on ennakkoon ostettuna 15 euroa.

Fugepesis-tapahtuman liput A-katsomolohkoon ovat vain ennakkomyynnissä Ticketmasterin netissä hintaan 25 €. B-katsomolohkon lippuja on myös saatavilla Ticketmasterista hintaan 15 euroa sekä portilta hintaan 18 euroa. Alle 6-vuotiaiden sisäänpääsy on maksuton.

Fugepesis 2020 -lipunmyyntipaikat

Bar Victoria, Benalmádena

Dos Leones, Calahonda

Aurinkorannikon Seurakuntakoti, Fuengirola

Centro Finlandia, Fuengirola

Kirjakauppa Hemingway, Fuengirola

Lounaskahvila Kardemumma, Fuengirola

Ravintola La Alegria, Fuengirola

Ravintola Uusi Refla, Fuengirola

Ruokakauppa New Ewald’s, Fuengirola

Thelman Pullapuoti, Fuengirola

La Doña, Torremolinos

Fugepesis-lippujen hinnat

A-katsomolohko: 25 € / ottelu (vain Ticketmasterista!)

B-katsomolohko: Ennakkoon 15 € / ottelu, portilta 18 € / ottelu

Alle 6-vuotiaat ilmaiseksi.