Uutinen

Susanna Puisto jatkaa uraansa ja kertoo, miten kaksi huippuluokan kotiuttajajokeria sopivat samaan joukkueeseen!

Porilaisen Pesäkarhujen kannattajat saivat keskiviikkona helpottavan uutisen, kun seura tiedotti kahden edellisen kauden lyöjäkuningattaren, mestarijoukkueen kapteenina toimineen Susanna Puiston jatkosopimuksesta kaudelle 2022.

Susanna Puisto jatkaa huikeaa uraansa 16. superpesiskaudelle. Kuva: Topi-Aleksi Lohiranta.

17.11.2021

Pesäkarhuilla on nyt kaksi huippuluokan kotiuttajajokeria joukkueessaan. Kuten seura aiemmin kertoi, kaikilla neljällä superpesiskaudellaan lyöjätilaston kärkikymmenikköön ja kaudella 2020 jopa tilastokakkoseksi yltänyt Pauliina Harinen siirtyy Hyvinkään Tahkosta hallitsevan Suomen mestarin riveihin. Puisto näkee tilanteen vain positiiviselta kannalta.

– Mielestäni on tosi hieno juttu, että pelaamme Harisen kanssa samassa joukkueessa. Hän on todella hyvä lyöjäjokeri. Toivon, että voin myös omalta osaltani auttaa häntä vielä eteenpäin, Puisto toteaa Pesäkarhujen tiedotteessa.

– Emme tietenkään ole vielä puhuneet, kuka lyö missäkin tilanteessa, mutta Pokela on näissä asioissa niin hyvä, että hän tekee varmasti oikeat päätökset. Jokaisessa pelissä pitää olla kuosissa ja ansaita paikkansa, yhtä lailla minun kuin muidenkin, Puisto arvioi.

Kokenut Pesäkarhujen oma kasvatti on pelannut urallaan jo 317 runkosarjan superpesisottelua, joissa ovat syntyneet hulppeat tehot, kaikkien aikojen tilastossa kuudenneksi oikeuttavat 25+665=690 lyötyä. Puisto on nousemassa pesäpallon juhlavuoden superpesiskaudella tilaston kärkikolmikkoon ja ohittamassa myös kolmantena olevan Johanna Niemisen (725 lyötyä), joka edusti urallaan kahdeksan kautta Pesäkarhuja ja oli voittamassa seuralle sen ensimmäistä naisten Suomen mestaruutta 2002.

– Päätin jo viime joulukuussa, että olen valmis antamaan (Jarkko) Pokelalle (Pesäkarhujen pelinjohtaja) kaksi vuotta aikaa näyttää, mitä hän saa minusta irti – ja tietysti myös tilaisuuden mestaruudelle. No, mestaruus tulikin jo nyt, mutta kyllähän haluan kokea sen uudestaan.

– Elämä on rauhoittunut, kun olen töiden sijaan keskittynyt pesikseen. Odotan, että pääsen pyhittämään niin talven ja kevään kuin kesänkin pesäpallolle, Puisto iloitsee.

Pesäkarhut kertoi Puiston sopimuksesta Satakunnan Kansan suorassa lähetyksessä (tilaajille). Tiedotustilaisuus oli syksyn viimeinen eli Pesäkarhujen superpesisjoukkue on nyt julkistettu kokonaisuudessaan kaudelle 2022.