Pääsisältö
Alajärven AnkkuritHyvinkään TahkoImatran Pallo-VeikotJoensuun MailaKempeleen KiriKiteen Pallo -90Koskenkorvan UrheilijatKouvolan PallonlyöjätManse PP, TamperePattijoen Urheilijat, RaaheSeinäjoen JymyJussitSotkamon JymyVimpelin Veto
Logosta etusivulle
Fera, RaumaHaminan PalloilijatHyvinkään TahkoJoensuun MailaJyväskylän KirittäretKempeleen KiriLapuan VirkiäMailattaret, VaasaManse PP, TamperePesäkarhut, PoriRoihuttaret, HelsinkiSeinäjoen Maila-Jussit
  • Logosta etusivulle

  • Etusivu
  • Uutiset
  • Joukkueet
  • Stadionit
  • Säännöt
  • Videot
  • Ottelut
  • Yhteystiedot

  • Etusivu
  •  /  Uutiset
  •  /  KPL sai KiPan keulan kiinni ja varmisti välieräpaikan: ”Tärkeä voitto ja matka jatkuu”

9.9.2020


Go On Superjokeri Jere Dahlström iski neljä juoksua, kun Kouvolan Pallonlyöjät pudotti Kiteen Pallo -90:n jatkosta kolmannessa puolivälieräottelussa. Kuva: Antti Haapasalo

KPL sai KiPan keulan kiinni ja varmisti välieräpaikan: ”Tärkeä voitto ja matka jatkuu”

Kouvolan Pallonlyöjät on miesten Superpesiksen neljäs välieräjoukkue. Pelinjohtajien ennakkoarvioissa tylysti sijalle 11 jätetty Kiteen Pallo -90 taisteli ratkaisevaan kolmanteen puolivälieräotteluun saakka ja oli jopa lähellä avausjakson voittoa, mutta onnistumiset tärkeimmillä hetkillä jäivät puuttumaan. KPL:n voittonumerot kirjattiin ratkaisuottelussa 2-0 (4-2, 4-2).

Ottelusarjan avausottelu Kouvolassa oli kotijoukkueelta hurlumhei-pesistä ja murskaavaa ylivoimaa. Vastaavaa ei nähty tänään, sillä lukemat pysyivät tasaisina alusta loppuun.

Vieraat saivat hyvän lähdön otteluun, kun Go On Superjokeri Sami Mikkolanaho puhkaisi keskisauman ja ykköspalkittu Jesse Eskelinen toi avausjuoksun. KPL nousi rinnalle ja ohi heti seuraavassa sisävuorossa, mutta silti ensimmäisellä jaksolla oli KiPan etsikkoaika. Sitä joukkue ei kuitenkaan pystynyt käyttämään. Go On Superjokeri Iiro Nokkala iski tyhjään kenttään kakkosjatkeen läpilyönnin, jota Lassi Vasarainen ei saanut katkaistua, ja kiersi jakson voittojuoksuna kunnarin.

– Hyvä peliintulo, tänään olisi ensimmäinen jakso pitänyt pystyä hoitamaan. Meidän lyöjät eivät vaan onnistuneet siinä kohdassa, kun olisi pitänyt onnistua, pettynyt KiPan pelinjohtaja Petri Tuuva sai sanotuksi.


Sensaatiomaisesti pelanneen KiPan lento katkesi, mutta kokonaisuutena joukkue antoi seuralle hienon 30-vuotislahjan upeilla peliesityksillään. Ratkaisuottelussa joukkueen kokoonpanosta puuttui Samu-Kalle Varonen, jonka kausi päättyy valitettavasti leikkauspöydälle eturistisiteen mentyä poikki.

– Olihan tämä hyvä kausi, ainakin asiantuntijoille lähetimme terveisiä, kapteeni Valentin Ikonen huomautti Ruudun haastattelussa.

Toisella jaksolla KPL onnistui jokaisessa sisävuorossaan vähintään juoksun arvoisesti.

– Jatkoon pääsimme ja mitalipelit kutsuvat, se on pääasia. Tyylipisteitä ei näistä otteluista jaeta. Kitee tarjosi haasteen ja on tarjonnut aika monelle muullekin joukkueelle sellaisen tänä vuonna. Miehet menevät liukkaasti pesänvälejä ja lyövät järkevästi, antoi KPL:n Toni Kohonen kehuja kasvattajaseuransa suuntaan.

Voittajien parhaana palkittiin Matti Saukko ja eniten tehopisteitä keräsi neljän lyödyn juoksun Go On Superjokeri Jere Dahlström. Pelinjohtaja Iiro Haimi kiitteli omiensa ulkopeliä, joka sai pidettyä vastustajan ykköskärjen aisoissa.

– Ei saatu sellaista starttia kuin olisi toivottu. Kotikentällä on kuitenkin hieman levollisempaa, kun tiedämme, että tietty määrä tilannetta tulee ja pääsemme kotiuttamaan. Ulkona pääsimme tänään parhaiten Kiteen keulaan kiinni, mitä näissä otteluissa on päästy, eivätkä he päässeet koko arsenaalillaan lyömään takatilanteeseen. Yhden lyönnin päässä Kitee kuitenkin oli loppuun asti.

– Tärkeä voitto ja matka jatkuu!

Miesten Superpesiksen välierissä ovat viidettä vuotta peräjälkeen samat joukkueet. Kouvolan Pallonlyöjät matkustaa välieräavaukseen Joensuuhun ja haastaa kahden edellisen kauden Suomen mestarin Joensuun Mailan. Toisessa parissa Sotkamon Jymy ja Vimpelin Veto iskevät yhteen.

Miesten Superpesiksen välierät (2 voittoa)

La 12.9.
Joensuun Maila – Kouvolan Pallonlyöjät 15.00 Ruutu, päälähetys
Sotkamon Jymy – Vimpelin Veto 15.00

Su 13.9.
Kouvolan Pallonlyöjät – Joensuun Maila 15.00
Vimpelin Veto – Sotkamon Jymy 15.00 Ruutu, päälähetys

Ti 15.9.
Sotkamon Jymy – Vimpelin Veto 16.00 Tarvittaessa

Ke 16.9.
Joensuun Maila – Kouvolan Pallonlyöjät 16.00 Tarvittaessa

Uutiset

/

Halli-SM alkaa pian - ottelut suorina lähetyksinä Ruudussa!

26.1.2023

Kuva:

Toni Kohonen valittiin Urheilugaalassa Suomen urheilun lähettilääksi

13.1.2023

Toni Kohonen valittiin eilen 12.1. Urheilugaalassa Suomen urheilun lähettilääksi.

/

Hyvää joulua ja menestystä uuteen vuoteen 2023!

23.12.2022

Pesäpallon 100-vuotisjuhlavuosi alkaa lähestyä loppuaan. Kansallispelimme juhlavuosi on tarjonnut hienoja hetkiä niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin. Tästä on hyvä jatkaa kohti pesäpallon seuraavaa sataa vuotta.

Superpesis

Robert Huberin tie 2, 2. krs
01510 Vantaa
Yhteystiedot
Materiaalisalkku

Superpesis Facebook
Superpesis Youtube
Superpesis Twitter
Superpesis Instagram
Pesis.fi