Pääsisältö
Alajärven AnkkuritHyvinkään TahkoImatran Pallo-VeikotJoensuun MailaKempeleen KiriKiteen Pallo -90Koskenkorvan UrheilijatKouvolan PallonlyöjätManse PP, TamperePattijoen Urheilijat, RaaheSeinäjoen JymyJussitSotkamon JymyVimpelin Veto
Logosta etusivulle
Fera, RaumaHaminan PalloilijatHyvinkään TahkoJoensuun MailaJyväskylän KirittäretKempeleen KiriLapuan VirkiäMailattaret, VaasaManse PP, TamperePesäkarhut, PoriRoihuttaret, HelsinkiSeinäjoen Maila-Jussit
  • Logosta etusivulle

  • Etusivu
  • Uutiset
  • Joukkueet
  • Stadionit
  • Säännöt
  • Videot
  • Ottelut
  • Yhteystiedot

  • Etusivu
  •  /  Uutiset
  •  /  Seurapaidat päälle kotona 31.3. ja kuvat someen – seuratoiminnan suurin vahvuus on yhteisöllisyyden voima!

26.3.2020


Seurasydän sykkii niin menestyksen hetkellä kuin haastavampina aikoina. Kuva: Joona-Pekka Hirvonen

Seurapaidat päälle kotona 31.3. ja kuvat someen – seuratoiminnan suurin vahvuus on yhteisöllisyyden voima!

Suuren suosion saavuttanutta seurapaitapäivää vietetään jälleen 31. maaliskuuta. Poikkeuksellisten aikojen myötä pelin henki on #seurapaitapäiväkotona. – Vaikka koronatilanne erottaakin meidät fyysisesti toisistamme, seuraan kuuluminen yhdistää meitä henkisesti ja auttaa jaksamaan vaikeina aikoina, muistuttaa Olympiakomitean seuratoimintayksikön johtaja Pekka Nikulainen.

Seurapaitapäivänä kannetaan ylpeänä itselle tärkeän ja rakkaan seuran värejä. Mikäli oma vaatekaappisi kaipaa lisää kirjavuutta, tässä hetkessä on erinomainen tilaisuus olla hyvällä asialla oman kotiseuran puolesta ja tilata fanituotteita. Vinkkejä löytyy superpesis- ja ykköspesisseurojen osalta keskiviikkona julkaistusta koonnista.

Urheiluseurat liikuttavat yli 1,2 miljoonaa suomalaista. Suomen suurin kansanliike on nyt suurien haasteiden edessä, kun harrastustoimintaa ja kilpailuja ei koronavirustilanteen vuoksi voida järjestää.

Seurasydän sykkii kuitenkin kaiken aikaa ja seurapaitapäivänä kotona se tehdään näkyväksi. Toimintaohje on yksinkertainen:

1) Osoita seurasydämesi omalle rakkaalle urheiluseurallesi ja pue päälle oma seurapaita tiistaina 31.3.
2) Jaa kuvasi sosiaalisen median kanavissa tunnisteilla #seurapaitapäiväkotona ja #seurasydän.

Lisätietoa löytyy Olympiakomitean nettisivuilta osoitteesta www.seurasydan.fi.

Uutiset

Kuva:

Virkiä, Jymy ja JoMa voittoon sunnuntaina Halli-SM:ssä – Joensuussa yli 1400 katsojaa

6.2.2023

Halli-SM-alkulohkoissa pelattiin sunnuntaina 5.2. kolme ottelua. Jatkopaikkoja ei ollut tarjolla, mutta kolmen joukkueen lohkoissa kaikilla otteluilla on iso merkitys. Otteluissa nähtiin halliolosuhteet huomioon ottaen paljon takatilanteita, kaikkiaan 81, mutta juoksut jäivät suhteellisen vähiin. Joensuussa katsojamäärä oli suurin hallipeleissä vuoden 2014 Halli-SM-loppuottelun jälkeen. 

Kuva:

Draamaa Joensuussa – Kempeleen Kiri eteni naisten lopputurnaukseen

5.2.2023

Joensuun lauantaipäivän kolmen ottelun alkuturnauksessa oli jaossa naisten ensimmäinen lopputurnauspaikka, josta käytiin monivaiheinen taistelu. Pölyn laskeuduttua Kempeleen Kiri oli selvittänyt tiensä Lapualle, mutta vielä viimeisen ottelun viimeisen sisävuoron alkaessa kaikilla kolmella joukkueella oli mahdollisuus jatkoon.

/

Superpesis ja Ticketmaster Suomi laajaan yhteistyöhön

3.2.2023

Superpesis ja Ticketmaster Suomi ovat sopineet yhteistyöstä, jossa Ticketmaster Suomi toimii Superpesiksen virallisena lipunmyyntikumppanina.

Superpesis

Robert Huberin tie 2, 2. krs
01510 Vantaa
Yhteystiedot
Materiaalisalkku

Superpesis Facebook
Superpesis Youtube
Superpesis Twitter
Superpesis Instagram
Pesis.fi