Pääsisältö
Hyvinkään TahkoImatran Pallo-VeikotJoensuun MailaKankaanpään MailaKempeleen KiriKiteen Pallo -90Koskenkorvan UrheilijatKouvolan PallonlyöjätManse PP, TamperePattijoen Urheilijat, RaaheSeinäjoen JymyJussitSotkamon JymyVimpelin Veto
Logosta etusivulle
Fera, RaumaHyvinkään TahkoJoensuun MailaJyväskylän KirittäretKempeleen KiriLapuan VirkiäMailattaret, VaasaManse PP, TamperePesäkarhut, PoriPöytyän UrheilijatRoihuttaret, HelsinkiSeinäjoen Maila-Jussit
  • Logosta etusivulle

  • Etusivu
  • Uutiset
  • Joukkueet
  • Stadionit
  • Säännöt
  • Videot
  • Ottelut
  • Yhteystiedot

  • Etusivu
  •  /  Uutiset
  •  /  Syöttämiseen sääntömuutoksia: ”Tavoitteena määrittää tekniset vaatimukset selkeämmin”

1.11.2018


Kouvolan Pallonlyöjien Janne Kivipelto. Kuva: Antti Haapasalo

Syöttämiseen sääntömuutoksia: ”Tavoitteena määrittää tekniset vaatimukset selkeämmin”

Muutokset astuvat voimaan kilpailukaudella 2019.

Pesäpalloliiton johtokunta on hyväksynyt syöttämisen pelisääntömuutokset. Syöttämisen säännöt ovat mahdollistaneet tulkintoja, jotka eivät ole olleet yhtenäisiä.

– Uudistuksen tavoitteena on määrittää syötön teknisen suorittamisen vaatimukset aikaisempaa selkeämmin, Pesäpalloliiton urheiluyksikön johtaja Mikko Huotari selventää.

Keskeistä syötön suorittamisessa on, että se on syötettävissä, lyötävissä ja tuomittavissa. Tärkeää on myös, että säännöt soveltuvat kaikille ikäluokille ja sarjatasoille.

– Sääntöjen tavoitteena on mahdollistaa syöttämisen tekniikan opetteleminen jo varhaisessa iässä, mutta myös huippulukkareiden erottuminen, Huotari lisää.

– Hallipelien jälkeen näemme, pitääkö joitain yksityiskohtia vielä täsmentää palautteen ja havainnoinnin perusteella.

Syöttämisen säännöt löytyvät pesäpallon pelisäännöistä pykälissä 23–26 ja muutokset koskevat pykälää 25: ”Syötön tekninen suoritus”.

Tutustu sääntömuutokseen kokonaisuudessaan tästä linkistä.

Keskeistä

  • Lukkarin sijoittumiseen ei tule muutosta aiempaan verrattuna.
  • Alkuasennossa pallo on enintään olkapäiden korkeudella ja alkuasento tulee tehdä lautasen päällä tai sen välittömässä läheisyydessä.
  • Lukkarin on alkuasentoa tehtäessä pysäytettävä pallo. 
  • Syöttöliikkeen on oltava edestakainen ja käsien väliin on tultava vähintään 15 cm ero. 
  • Syöttöliikkeen on tapahduttava lautasen päällä tai sen välittömässä läheisyydessä.
  • Lukkarin väistymiseen ei tule muutosta aiempaan verrattuna

 

Lisätietoa:

Tapani Hotakainen
tuomarijohtaja
tapani.hotakainen@pesis.fi
p. 044 3700 222

Uutiset

Nousijajoukkue

Viikon ottelutärpit: Jatkuuko Mailattarien lento – Paraneeko JoMan sisäpeli?

18.5.2022

Kauden avauduttua on pesistarjonta runsasta ja satunnaiselle katsojalle riittää seurattavaa. H. Isotalo on valinnut lähipäivien kaksi kiinnostavinta ottelua.

Juho

Viikon nostot: Missä on helsinkiläisten kotipesä?

16.5.2022

Nimimerkki H. Isotalo käy juttusarjassa Superpesiksen menneen viikon oleellisimmat puheenaiheet lävitse. Tällä viikolla käsittelyssä ovat Helsingin peliareenat ja Porissa lauantaina pelattu naisten huippuottelu.

/

Yle Puheen Urheilukierros seuraa Superpesistä alkavallakin kaudella

15.5.2022

Yle Puheen Urheilukierros on kesäiltojenkin ilo. Kesän ohjelmisto sisältää miesten ja naisten Superpesistä, pääosin sunnuntaisin. Yle Puhe on mukana myös kauden takuuvarmoissa huippuhetkissä, kuten Itä-Lännessä ja loppuotteluissa.

Superpesis

Robert Huberin tie 2, 2. krs
01510 Vantaa
Yhteystiedot
Materiaalisalkku

Superpesis Facebook
Superpesis Youtube
Superpesis Twitter
Superpesis Instagram
Pesis.fi