Pääsisältö
Alajärven AnkkuritHyvinkään TahkoImatran Pallo-VeikotJoensuun MailaKempeleen KiriKiteen Pallo -90Koskenkorvan UrheilijatKouvolan PallonlyöjätManse PP, TamperePattijoen Urheilijat, RaaheSeinäjoen JymyJussitSotkamon JymyVimpelin Veto
Logosta etusivulle
Fera, RaumaHaminan PalloilijatHyvinkään TahkoJoensuun MailaJyväskylän KirittäretKempeleen KiriLapuan VirkiäMailattaret, VaasaManse PP, TamperePesäkarhut, PoriRoihuttaret, HelsinkiSeinäjoen Maila-Jussit
  • Logosta etusivulle

  • Etusivu
  • Uutiset
  • Joukkueet
  • Stadionit
  • Säännöt
  • Videot
  • Ottelut
  • Yhteystiedot

  • Etusivu
  •  /  Uutiset
  •  /  Unelmien Itä-Länsi kerran elämässä – tänä viikonloppuna Kouvolassa?

1.7.2016

Unelmien Itä-Länsi kerran elämässä – tänä viikonloppuna Kouvolassa?

Huippupesäpalloilijan uralle mahtuu yleensä useita hienoja vuosia. Monesti yksi niistä nousee kuitenkin ylitse muiden, tavalla tai toisella. Ensimmäinen kausi Superpesiksessä, ensimmäinen mestaruus, ensimmäinen tilastovoitto tai ensimmäinen aikuisten Itä-Länsi-ottelu voivat tehdä kaudesta ikimuistoisen.

Miesten Itä-Lännessä pelaavalle Topi Kososelle kausi 2008 oli varmasti tällainen. Vuoden pesäpalloilija ja lukkari johdatti monivuotisen joukkueensa Pattijoen Urheilijat Suomen mestariksi. Emmi Viitala puolestaan palasi kasvattajaseuransa Lapuan Virkiän paitaan kaudelle 2012. Etenijäkuningatar ja vuoden naispesäpalloilija juhli uransa ensimmäistä Suomen mestaruutta.

 

11. kausi toi Vimpelin Vedon Henri Puputille mestaruuden ja valinnan vuoden pesäpalloilijaksi. Moni muistaa yhä Puputin 220 kärkilyöntiä runkosarjassa suorastaan käsittämättömällä onnistumisprosentilla 88. Lapuan Janette Lepistö nousi Superpesikseen kaudelle 2014 ja on siitä lähtien pelannut naisten Itä-Länsi-otteluissa. Lyöjäkuningatar 2015 on kaksinkertainen Suomen mestari.

 

Kaikkien aikojen pesäpalloilijoiden urapolut tuntuvat uskomattomilta. Sotkamon Jymyn historialliseen 20. Itä-Länteensä valmistautuva Toni Kohonen pelasi kasvattajaseuransa Kiteen Pallon paidassa Itä-Länsi-ottelun jo 9-vuotiaana kotikaupunkinsa Tenavaleirillä 1985 ja on siitä lähtien ollut joka vuosi mukana arvo-ottelutunnelmassa. Miesten ottelussa sunnuntaina päästään seuraamaan useiden muidenkin pitkän linjan tähtipelaajien edesottamuksia. Yleisöllä on ainutlaatuinen mahdollisuus nähdä kentällä yhtä aikaa Kohosen lisäksi Sami Haapakoski, Jani Komulainen, Antti Kuusisto, Sami Partanen ja Henri Puputti.

 

Tästä kaikesta Itä-Länsi-tapahtumassa on kyse, unelmien toteuttamisesta. Viidessä huippuottelussa koetaan viikonlopun aikana unohtumattomia hetkiä, kun arvo-otteludebytantit juoksevat kiilaan tuhansien katsojien hurratessa suosikeilleen. Pelipäivä on urheilijan juhlapäivä, mutta Itä-Lännet ovat lähes ”kerran elämässä” –kokemuksia. Ainakin kuuluisa ensimmäinen kerta on sitä.

 

Unelmat ovat läsnä myös pelikentän ulkopuolella. Monet ystävyyssuhteet ovat saaneet alkunsa Itä-Länsi-tapahtumissa ja todistettiinpa vuosi sitten Hyvinkäällä jopa kihlausta arvo-ottelun aikana. Vapaaehtoisille arvo-otteluviikonloppu on aivan erityinen tapahtuma, joka tuo yleisöä eri puolilta Suomea kulloisellekin paikkakunnalle. Tänä vuonna oheisohjelmaa on tarjolla monipuolinen kattaus jokaiseen makuun. Eri alojen osaajat pääsevät estradille esittelemään tietojaan ja taitojaan. Tule mukaan nuorten päivään, näe liigakiekkoilijat lyömässä pesäpalloa, hämmästy Roope Tonterin lumilautajameista luonnonlumella keskellä kesää, hyppää ysäritunnelmaan iltabileissä ja kuuntele painavaa asiaa kauppakamarin seminaarissa.

 

Itä-Lännen päätähdet rakastavat sitä, mitä tekevät. He ovat omien alojensa parhaita kykyjä. Onnistumiset kentällä ovat paras palkinto kuukausien harjoittelusta ja työstä. Fiilikset ovat huipussaan, ilo purkautuu villeinä tuuletuksina. Olkaamme kaikki mukana luomassa tunnelmaa. Itä-Länsi on kaikkien meidän yhteinen juhla ja paikka toteuttaa unelmia.

​Aiheesta lisää

Itä-Länsi Kouvolassa 1.-3.7.

Itä-Länsi-liput myy Ticketmaster Suomi

 

Antti Kallio

Pesäpallon viestintäpäällikkö

antti.kallio(ät)pesis.fi

Uutiset

/

Halli-SM alkaa pian - ottelut suorina lähetyksinä Ruudussa!

26.1.2023

Kuva:

Toni Kohonen valittiin Urheilugaalassa Suomen urheilun lähettilääksi

13.1.2023

Toni Kohonen valittiin eilen 12.1. Urheilugaalassa Suomen urheilun lähettilääksi.

/

Hyvää joulua ja menestystä uuteen vuoteen 2023!

23.12.2022

Pesäpallon 100-vuotisjuhlavuosi alkaa lähestyä loppuaan. Kansallispelimme juhlavuosi on tarjonnut hienoja hetkiä niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin. Tästä on hyvä jatkaa kohti pesäpallon seuraavaa sataa vuotta.

Superpesis

Robert Huberin tie 2, 2. krs
01510 Vantaa
Yhteystiedot
Materiaalisalkku

Superpesis Facebook
Superpesis Youtube
Superpesis Twitter
Superpesis Instagram
Pesis.fi