Pääsisältö
Alajärven AnkkuritHyvinkään TahkoImatran Pallo-VeikotJoensuun MailaKempeleen KiriKiteen Pallo -90Koskenkorvan UrheilijatKouvolan PallonlyöjätManse PP, TamperePattijoen Urheilijat, RaaheSeinäjoen JymyJussitSotkamon JymyVimpelin Veto
Logosta etusivulle
Fera, RaumaHaminan PalloilijatHyvinkään TahkoJoensuun MailaJyväskylän KirittäretKempeleen KiriLapuan VirkiäMailattaret, VaasaManse PP, TamperePesäkarhut, PoriRoihuttaret, HelsinkiSeinäjoen Maila-Jussit
  • Logosta etusivulle

  • Etusivu
  • Uutiset
  • Joukkueet
  • Stadionit
  • Säännöt
  • Videot
  • Ottelut
  • Yhteystiedot

  • Etusivu
  •  /  Uutiset
  •  /  Urheilutoimittajat: Juha Puhtimäki on pesäpallon paras!

15.1.2020


Juha Puhtimäki on myös Urheilutoimittajain Liiton valinta pesäpallon vuoden parhaaksi. Kuva: Joona-Pekka Hirvonen

Urheilutoimittajat: Juha Puhtimäki on pesäpallon paras!

Yli 70-vuotisen perinteen mukaisesti Urheilutoimittajain Liitto on tehnyt Lajien parhaat urheilijat 2019 -valinnat. Pesäpallon kohdalla parhaaksi valittiin Joensuun Mailan Juha Puhtimäki.

Kaudella 2005 Superpesiksessä debytoinut Koskenkorvan Urheilijoiden kasvatti on pelannut urallaan viisi Itä-Länttä ja yhden Liitto-Lehdistö-ottelun sekä voittanut kaksi Suomen mestaruutta ja yhden SM-pronssin. A-poikien Itä-Lännessä Puhtimäki palkittiin kentän parhaana 2005 ja 2006.

Ura lähti uudelleen lentoon Hyvinkään vuosina 2014-2017, joista viimeisin toi kärkilyöntitilaston voiton 233 onnistumisella. Joensuussa molemmat kaudet 2018-2019 ovat päättyneet mestaruusjuhliin. Puhtimäki valittiin pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi 2018 ja vuotta myöhemmin sekä vuoden miespesäpalloilijaksi että vuoden lukkariksi.


Urheilutoimittajain Liitto on palkinnut parhaita urheilijoita lajeittain vuodesta 1946 lähtien. Lajien kirjo on kasvanut vuosi vuodelta ja tänä vuonna paras urheilija nimettiin jo 76 eri lajissa. Juha Puhtimäki arvostettiin pesäpallon parhaaksi toisena vuonna peräkkäin.

Urheilugaala huipentuu vuoden urheilijan valintaan Helsingin Hartwall Arenalla huomenna torstaina.

Kaikki Urheilutoimittajain Liiton valinnat: urheilutoimittajat.fi

Uutiset

/

Halli-SM alkaa pian - ottelut suorina lähetyksinä Ruudussa!

26.1.2023

Kuva:

Toni Kohonen valittiin Urheilugaalassa Suomen urheilun lähettilääksi

13.1.2023

Toni Kohonen valittiin eilen 12.1. Urheilugaalassa Suomen urheilun lähettilääksi.

/

Hyvää joulua ja menestystä uuteen vuoteen 2023!

23.12.2022

Pesäpallon 100-vuotisjuhlavuosi alkaa lähestyä loppuaan. Kansallispelimme juhlavuosi on tarjonnut hienoja hetkiä niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin. Tästä on hyvä jatkaa kohti pesäpallon seuraavaa sataa vuotta.

Superpesis

Robert Huberin tie 2, 2. krs
01510 Vantaa
Yhteystiedot
Materiaalisalkku

Superpesis Facebook
Superpesis Youtube
Superpesis Twitter
Superpesis Instagram
Pesis.fi